Yeşil hastane tasarımı için Türkiye'ye özgü bir sertifika önerisi: ECOCARE-TR
Proposal of a certification for green hospital design specific to Turkey: ECOCARE-TR
  1. Tez No: 938800
  2. Yazar: FATMA NUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZUHAN BURCU GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Energy, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde hastaneler, yüksek düzeylerde kaynak tüketimi, sera gazı salımı ve atık üretimi nedeniyle çevreye yüksek düzeyde zarar veren binalardandır. Hastanelerin yapım, kullanım ve yıkım süreçlerinde kullandıkları enerji, su, malzeme gibi kaynakların miktarı, diğer binalara göre daha fazla olabilmektedir. Bu bağlamda günümüzde bazı hastanelerin tasarımında zorunlu veya isteğe bağlı olarak yeşil hastane tasarım araçlarından yararlanılmaktadır. Bazı hastaneler ise çevresel etkilerin azaltılmasında tasarımcılara yol gösterici nitelikte olan uluslararası yeşil bina sertifikaları kapsamında tasarlanmakta ve sertifikalandırılmaktadır. Bu bağlamda bu tez çalışmasının amacı, yeşil hastanelerin tasarımı ve işletmesi için Türkiye'ye özgü ulusal bir yeşil hastane sertifikası geliştirmektir. Söz konusu amaç doğrultusunda bu tez çalışmasında nitel araştırma yöntemlerinden birisi olan literatür taramasından yararlanılmış ve içerik analizi yapılmıştır. Türkiye'de BREEAM, LEED ve DGNB sertifikalı yeşil hastanelerdeki uygulamalar, ilgili sertifikanın değerlendirme ölçütleri esas alınarak analiz edilmiş ve çevresel sürdürülebilirlik açısından sağladıkları faydalar değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonuçları, analiz çizelgeleri ile her hastane özelinde sunulmuştur. Yapılan analiz sonucunda, yeni tasarlanacak ve işletilecek olan şehir hastaneleri için, Türkiye'nin yerel iklim ve coğrafi şartlarına, sosyo-kültürel yapısına ve ulusal mevzuatına özgü bir ulusal yeşil hastane sertifikası önerilmiştir. Önerilen sertifikanın, Türkiye'de ilgili kurumlar tarafından geliştirilecek olan ulusal bir yeşil hastane sertifikasına altlık oluşturacağı öngörülmektedir. Ayrıca, bu tez çalışmasının tasarımcılara, uygulayıcılara ve araştırmacılara, Türkiye'de yeşil bina sertifikalı hastaneler ve yeşil hastane tasarımı konusunda ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, hospitals are buildings that cause high levels of environmental damage due to high levels of resource consumption, greenhouse gas emissions, and waste production. Resources such as energy, water, and materials used in hospitals' construction, use, and demolition processes can be higher than those of other buildings. In this context, green hospital design tools are used in the design of some hospitals as mandatory or optional. Besides, some hospitals are designed and certified within the scope of international green building certificates that guide designers in reducing environmental impacts. In this context, this thesis aims to develop a national green hospital certificate specific to Turkey for green hospital design and management. In line with this purpose, a literature review, one of the qualitative research methods, was used in this thesis, and content analysis was performed. The applications in BREEAM, LEED and DGNB-certified green hospitals in Turkey were analysed based on the evaluation criteria of the relevant certificate and their benefits in terms of environmental sustainability were evaluated. The evaluation results were presented for each hospital with analysis tables. As a result of the analysis, a national green hospital certificate specific to Turkey's local climate and geographical conditions, socio-cultural structure and national legislation was proposed for the design and management of new green city hospitals. The proposed certificate is anticipated to form the basis for a national green hospital certificate to be developed by the relevant institutions in Turkey. In addition, this thesis study will shed light on green building-certified hospitals and green hospital design in Turkey for designers, practitioners, and researchers.