Vinales meteoritinde bulunan şok kanallarının detaylı mineralojik ve petrografik incelemesi
Detailed mineralogical and petrographic investigation of shock waves in vinales meteorite
- Tez No: 682675
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜRHAN YALÇIN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YEŞİLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı Vinales meteoritinde bulunan şok kanallarının fiziksel ve kimyasal yöntemlerle incelenmesi ve bu yapıları oluşturan koşulların anlaşılabilmesidir. İlk olarak meteoritin ince kesiti hazırlanmış, alttan aydınlatmalı polarizan mikroskopta tek nikol ve çift nikol olarak ayrı ayrı mozaik fotoğrafları çekilmiş ve birbirlerine eklenerek ince kesitin genel görüntüsü elde edilmiştir. Yüksek büyütmede çekilen fotoğraflar üzerinde çalışılarak hangi noktalardan Raman Spektrumları toplanacağı kararlaştırılmıştır. Kimyasını anlayabilmek amacıyla ağırlıklı olarak şok etkisinde kalan bölgeler seçilmiştir. Toplanan Raman verilerinin ardından polarizan mikroskopla Vinales meteoritini oluşturan mineraller incelenmiş, petrografik özelliklerine bakılmıştır. Son olarak ince kesit, elektron mikroskobunda back scatter dedektöründe (BSE), mozaik şekilde fotoğraflanmış, belirlenen yerlerden elementel kimyasını anlayabilmek amacıyla noktasal spektrumlar toplanmıştır. Amaç şok metamorfizması altında kimyasal ve fiziksel yapısında değişiklikler meydana gelen Vinales meteoritini Türkiye'deki meteorit çalışmalarına katkı sağlayabilmesi amacıyla literatüre kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the shock channels in the Vinales meteorite by physical and chemical methods and to understand the conditions that form these structures. First, a thin section of the meteorite was prepared, mosaic photographs were taken separately as plane polarized and cross polarized under the polarizing microscope, and by adding them to each other, the general view of the thin section was obtained. By working on the photographs taken at high magnification, it was decided from which points the Raman Spectra would be collected. In order to understand its chemistry, regions that were mainly under the shock effect were selected. Following the collected Raman data, the minerals that make up the Vinales meteorite were examined with a polarizing microscope, and their petrographic properties were examined. Finally, the thin section was photographed in mosaic form in the back scatter detector (BSE) in the electron microscope, and point spectra were collected from the determined places in order to understand the elemental chemistry. The aim is to bring the Vinales meteorite, which has undergone changes in its chemical and physical structure under shock metamorphism, to the literature in order to contribute to meteorite studies in Turkey.