Does self-compassion involve non-avoidance? testing a revised self-compassion scale
Öz-duyarlılık kaçınmama davranışını kapsar mı? revize edilmiş bir öz-duyarlılık ölçeğini test etmek
  1. Tez No: 682679
  2. Yazar: GAZİ KISA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGİ ÖNER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Öz-duyarlılık kişinin duygularına karşı dengeli bir farkındalığa sahip olması, insan olmanın getirdiği zorlukları kabul etmesi ve kendine karşı anlayışlı olmasını içerir. Öz-duyarlılık Budist felsefeden gelen ve Likert tipi bir ölçekle ölçülebilen bir yetenektir. Batı psikoloji literatürüne girmesinden on beş sene sonra, sosyal psikoloji, psikopatoloji ve hatta tıpa kadar birçok alanda pozitif psikolojik gelişime faydalı bir yetenek olduğu gösterilmiştir. Ancak, bu çalışmaların çoğu öz-duyarlılık ölçeğini korelasyonal dizaynlarda kullanırken, öte yandan ölçeğin psikometrik özellikleri konusunda birçok eleştiri getirilmiştir. Geldiğimiz bu noktada öz-duyarlılık kavramının daha iyi açıklığa kavuşturup sınırlarını belirlemek, diğer kavramlardan farklarını ortaya koymak ve ölçümünün geçerlilik ve güvenirliliğini netleştirmek zorunluluğu doğmuştur. Bu çalışmada öz-duyarlılık ölçeğinin sınırlarını tartışılıp, ölçeğe kaçınma davranışını ölçecek cümlelerin eklenmesi gerekliliği ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Faktör analizi ile belirlenen cümleler öz-duyarlılık ölçeğine eklenerek, bir sonraki aşamada a) yeni ortaya çıkan ölçeğin geçerlilik ve güvenirliliği test edildi ve b) yeni ölçek ve mevcut ölçeği kullanarak öz-duyarlılık ve psikolojik iyilik arasındaki ilişki araştırıldı. Geliştirilmiş öz-duyarlılık ölçeğinin (SCS-R) mevcut ölçeğe göre hem geçerlilik hem de öngörü değeri, özellikle iyilik halini öngörmede, daha iyi olduğu görülmüştür. Yeni güncelleştirilmiş öz-duyarlılık ölçeğinin geçerliliği üçüncü bir çalışmayla ayrıca kaçınmacı bağlılığı ölçen bir ölçekle arasında regresyon analizi yapılarak da ölçülmüştür. Ancak, açıklanan varyans konusunda yeni ölçeğinin anlamlı bir katkısı görülmemiştir. Çalışmanın zayıf noktaları ve gelecek çalışmalar için öneriler tartışma kısmında yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Self-compassion involves having a balanced awareness of ones' feelings, acknowledging the fragility of the human condition and being kind to oneself. It originates from the Buddhist philosophy and is measured with a self-report Likert-type scale. Since its introduction to the western psychology in 2003, it has been shown to be useful in promoting positive psychological functioning in many scientific areas, from social psychology to psychopathology, and even medicine. However, while most of these studies used the SCS (SCS) to measure self-compassion in correlational designs, there are many criticisms concerning the psychometric properties of the SCS. Self-compassion research is at a stage where the construct and its distinction from other constructs and the validity of its measurement need to be further clarified. The aim of this thesis is to (i) discuss the limits of the current SCS, (ii) explore the possibility of additional items to measure avoidance behavior, (iii) test the reliability and validity of the new expanded SCS, and (iv) use both the current and new SCSs to test the relationship between self-compassion and well-being. Additionally, for validation, the relationship between self-compassion and attachment avoidance was investigated using the two scales. As expected, the new expanded scale passed the reliability and validity tests and explained a greater amount of variance in both well-being and attachment avoidance than the currently used one. Although the revised SCS gained strong support in these series of studies, there were some limitations that are discussed.