Experimental evaluation of hybrid barrier system filled with waste materials
Atık malzemeler ile doldurulan hibrit bariyersisteminin deneysel olarak irdelenmesi
- Tez No: 682698
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL İBRAHİM YUMRUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bariyer sistemleri ölümcül trafik kazalarının azaltılmasında ana faktörlerden biridir. Literatürdeki çalışmalar beton, çelik ve çok azı ahşap bariyerlerin geliştirilmesine odaklanmış ancak bu bariyerlerin estetik ve çevresel etkileri ihmal edilmiş veya yeterince tartışılmamıştır. Teknolojik ve endüstriyel gelişmelere bağlı olarak atık malzeme yönetimi Dünyada önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu çalışma ahşap ve atık malzemeler (cüruf ve lastik) ile üretilen hibrit bariyerlere yeni bir yaklaşım ortaya koymuştur. Çalışmanın amacı karayolu güvenliğine estetik, ekonomik ve çevresel anlamda bir katkı sağlamaktır. Bu bağlamda önerilen hibrit bariyerin performansının gözlemlenebilmesi için EN 1317 standardı doğrultusunda pandül testleri gerçekleştirilmiştir. Kum ve cürüf ile doldurulan hibrit bariyerler A sınıfı ASI indeksi ve W6 çalışma genişliği sınıfı ile benzer sonuçlar ortaya koymuş ve limitleri sağlamıştır ancak atık lastik ile doldurulan hibrit bariyer gerekli şartları sağlayamamıştır. Hibrit bariyerler özellikle manzaralı, dağlık, kırsal ve turistik yollarda konvansiyonel bariyerlere estetik ve hoş bir alternatif olarak önerilebilir. Bu çalışma ile geri dönüştürülebilir malzeme kullanımıyla çevre kirliliğinin azaltılmasına katkı sağlanacağı ve konvansiyonel ahşap bariyerlerin maliyetinin azaltılacağı düşünülmektedir. İlave olarak çalışmadan elde edilen çıktılar gelecekte farklı türden atık malzemelerin kullanımının önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
Barrier systems are one of the main factors to diminish fatal traffic accidents. Research in the literature focused on developing concrete, steel and only few timber barriers but the aesthetic and environmental effects of such barriers were neglected or not discussed extensively. Waste material management has been a big deal of the world with the technological and industrial development. This study presents a novel approach to hybrid barriers produced with timber, and waste materials (slag and tire). Therefore, the aim of the study is to contribute to highway safety aesthetically, economically, and environmentally. In this regard, pendulum experiments were conducted to observe the performance of the proposed hybrid barrier type considering EN 1317 standard. Hybrid barriers filled with sand and slag had similar results with A-class ASI index and W6 class working width and successfully passed the limits however the hybrid barrier filled with tire did not be able to meet the requirements. The hybrid barriers can be offered as an aesthetic and pleasant alternative to conventional barrier types, especially in scenic, mountainous, rural and historical places. This study is thought to contribute reducing environmental pollution by using recyclable materials and to diminish the cost of conventional timber barriers. Additionally, the outcomes of this study will encourage the utilization of various waste materials in future studies.