Giyim endüstrisinde, GSD yöntemi yardımıyla üretim öncesi operasyon sürelerinin tahmini ve hat dengelemesinin yapılması
- Tez No: 68272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler; PMTS, GSD ve Hat Dengelemesi Bu çalışmanın amacı: İşçilik maliyetlerinin arttığı, üretim zamanın, zamanında mamul tesliminin, ön üretim planlamasının ve ön üretim maliyet tahmininin büyük önem kazandığı giyim endüstrisinde, PMTS tekniklerinden birini kullanarak standart zamanların elde edilmesi, hat dengelemesinin (üretim bant planı) yapılması ve standart zamanların elde edilmesinde kullanılan tekniğin doğruluğunun test edilmesidir. Kapsam olarak; Tekstil Konfeksiyon Sektörü ele alınmış ve PMTS tekniklerinden GSD kullanılmıştır. Önceden saptanmış zaman standartları (PMTS), gelişmiş teknikler olup, doğrudan gözlemler ve ölçümlere dayanmadan, çeşitli hareketler için önceden belirlenmiş olan zaman standartlarından yararlanarak çeşitli işlemlerin yapılması için gereken zamanı saptamak amacıyla uygulanmaktadır. GSD sisteminin yapısı, konfeksiyonda çalışan bir işçinin“omuz çatma”operasyonuna ilişkin basit bir örnekle verilebilir. Makina işçisi, ön ve arka parçaya uzanacak, bunları overlok makinasının ağzına koyacak, parçalar üzerinde işlem yapacak, dikilen parçalan iş merkezinden uzaklaştıracak ve işi bırakacaktır. İşlemlerin çoğu genelde bu beş ana elemandan oluşmaktadır. Bunlara diğer beden hareketleri ve bir kaç başka operasyon daha eklenmektedir.Bu amaçla, Taha Tekstil San. Ve Tic. AŞ.' ye bağlı Konfeksiyon Atölyesinde, GSD tekniğiyle üretimden önce, zaman etüdü yöntemiyle üretim aşamasında, dikilecek modele ait standart süreler bulunmuş ve hat dengelemesi yapılmıştır. GSD ile elde edilen sonuçlar, zaman etüdü ile karşılaştırıldığında, GSD yönteminin, zaman etüdünün yerine kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. GSD yöntemi kullanılırken, GSD Bilgisayar Programından da faydalanılmıştır. Baza veriler, GSD, Excel ve İstatistik (Microsta) bilgisayar yazılımları kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Key Words; PMTS, GSD, Line Balancing Plan The purpose of this study is to determine standart times and line balancing by using a technique of PMTS. Also the reliability of the technique is tested. This technique is applied on the textile confection industry. GSD which is one of the PMTS techniques is used. The Predetermine Motion Time System (PMTS) techniques are quite developed techniques. They are not based on direct observes or measurements. The usual approach to specialised data systems is to identify frequently occurring motions combinations and to set standarts for these elements. The structure of GSD system can be explained with an example of shoulder bounding operation. The operator will reach the back and front parts, position to assembly or machine foot, sew, slide part away, place part aside. Most of operations are consist of these five elements. Some body movements and others can be added to these elements. XIDuring this study, a model is choosed and then anaJised by using both GSD and Time Study methots standarts times are determined and line balancing is set. The comperative of these techniques has shown that using GSD has more advantages. This study is applied in“Taha Tekstil Sanayi ve Tic AŞ.”GSD, Excel and Statistical (Microsta) are used as software to determine the results. XII