Otomotiv endüstrisinde yarımamul saç parçaların stok kontrolü ve otomasyonu
- Tez No: 68273
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Ekonomik değer olarak stokların, işletme bütçesinin önemli bir kısmını oluşturması ve rekabet şartlarının giderek ağırlaşması stok kontrol ve yöntemlerinin önemini arttırmıştır. Özellikle otomotiv sanayiinde gittikçe ağırlaşan rekabet ortamının da zorlamasına bağlı olarak üretim için gereken hammadde, yarımamul ve hazır parça stoklarının da etkin bir şekilde kontrol altında tutulma zorunluluğu vardır. Otomotiv sanayiinin ana hammmaddesi çeşitli kalite ve ebatlarda levha veya rulo sacdır. Bunların kesilmiş ve formlandırılmış durumu yarımamul saç parça olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, yarımamul saç parça stoklarının kontrolü için kurulacak depo otomasyon sisteminin tasarımı, uygulamaya alınması ve mevcut sistemle entegrasyonunun sağlanması ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today the importance of inventory control and methods has increased because inventory as an economic value consists of an important part of company budget and competition increases more and more all over the world. Inventories of raw materials, parts and work-in-processes must be controlled effectively as competition in automotive industry forced companies eliminate waste. Main raw materials of automotive industry are sheet or rolled metal having various quality levels and dimensions cut and pressed forms the input are called as in-process metal. In this study, design, implementation and integration with existent system of new warehouse system is examined to control inventory of in-process metal. IX