2020 yılı birim fiyatlarıyla kanalizasyon ve içme suyu şebeke borularının karşılaştırmalı maliyet analizi
Comparative cost analysis of sewerage and drinking water mains pipes with unit prices in 2020
  1. Tez No: 682732
  2. Yazar: KEMAL AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada öncelikle kanalizasyon ve içme suyu inşaatlarında kullanımı en çok tercih edilen boru türleri kısaca tanımlanmış ve bu boru türlerinin avantajları ile dezavantajlarına değinilmiştir. Ardından İller Bankası A. Ş. 2020 Yılı Birim Fiyatları ile 2020 yılı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İnşaat Birim Fiyatlarına Esas İşçilik-Araç ve Gereç Rayiç Listeleri'nden ilgili imalatların birim fiyatları alınmıştır. Birim fiyat tariflerinin yeterli gelmediği alanlarda İller Bankası A. Ş.'ye 2020 yılı için sunulan piyasa birim fiyat tekliflerinden istifade edilmiştir. Ayrıca boru imalatları için bazı boru üreticilerinden görüş alınmıştır. Kanalizasyon ve İçme Suyu İnşaatlarında kullanılan her bir boru türünün imalatı için ayrı ayrı olmak üzere bir birim fiyat internet adresinden de yararlanılarak birim fiyat analizi yapılmıştır. Kanalizasyon sistemlerinde Ø200, 300 ve 400 mm çapları; içme suyu sistemlerinde Ø125, 200 ve 400 mm çapları göz önüne alınarak maliyet analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda hem kanalizasyon hem de içme suyu inşaatlarında kullanılan borular için proje gereksinimlerine ve inşaatın şartlarına göre ekonomik boru türünün seçimi açısından optimum boru türünün tayin edilebilmesi amacıyla maliyetler birbiriyle karşılaştırılmıştır. Beton veya koruge borular için zemin ve kazı özelliklerinin uygun olması halinde, boru türüne göre değişkenlik gösterecek maliyet analizi unsurları dikkate alınarak yapılan araştırmada, Ø200 mm çapları için koruge boru döşenmesi birim maliyetinin (TL/m) beton boru döşenmesi birim maliyetinden yaklaşık %28 oranında daha ucuz olduğu; Ø300 mm çapları için koruge boru döşenmesi birim maliyetinin (TL/m) beton boru döşenmesi birim maliyetinden yaklaşık %12 oranında daha ucuz olduğu; Ø400 mm çapları için koruge boru döşenmesi birim maliyetinin (TL/m) beton boru döşenmesi birim maliyetinden yaklaşık %9 oranında daha ucuz olduğu sonuçlarına varılmıştır. Ø200 ve 400 mm çaplı borular, genellikle içme suyu isale hatlarının yapımında kullanılmakta olup bu hatların inşaasına ait İller Bankası A.Ş. projelerinde polietilen (PE) boru, çelik boru ve duktil boru tipleri sıklıkla kullanılmakta olan borulardır. Bu boru tiplerinin döşenmesine ait yapılan birim maliyet araştırmasında, Ø125 mm çapları için polietilen boru kullanımının çelik borudan yaklaşık olarak %62 oranında, düktil borudan yaklaşık olarak %67 oranında daha ekonomik olduğu; Ø200 mm çapları için polietilen boru kullanımının çelik borudan yaklaşık olarak %48 oranında, düktil borudan yaklaşık olarak %50 oranında daha ekonomik olduğu; Ø400 mm çapları için çelik boru kullanımının polietilen borudan yaklaşık olarak %6 oranında, düktil borudan yaklaşık olarak %26 oranında daha ekonomik olduğu sonuçlarına varılmıştır. Böylece hem uygulayıcı olan alt yapı idarelerine ve yüklenici firmalara hem de araştırmacılara gerekli şartlara uygun en ekonomik boru türünün seçimi konusu irdelenmiştir. Bu yönden bu yüksek lisans tezi hem alt yapı idarelerine ve yüklenicilere hem de araştırmacılara ekonomik açıdan bir rehber niteliği taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
First of all, in this study, the most preferred pipe types to be used in constructions of sewerage and drinking water are defined briefly and the advantages and disadvantages of these pipe types are mentioned. Then, the unit prices of related productions have been taken from İller Bank Unit Prices for 2020 and the Labor-Tool and Equipment Market Lists based on the Ministry of Environment and Urbanization Construction Unit Prices for 2020. In fields where unit price descriptions were not sufficient, the market unit price offers submitted to Iller Bank for 2020 have been benefited. In addition, some manufacturers who have been producing pipes have been consulted for pipe productions. Unit price analysis is made using a unit price internet address separately for the manufacturing of each type of pipe used in Constructions of Sewerage and Drinking Water. In sewerage systems, cost analysis was carried out with Ø200, 300 and 400 mm diameters, and Ø125, 200 and 400 mm diameters in drinking water systems. As a result of the analysis, the costs were compared in order to define the optimum pipe type for the pipes used in construction both sewerage and drinking water in terms of the selection of the economic pipe type according to the project requirements and the conditions. If the ground and excavation characteristics are favorable for concrete or shielding-based pipes, the cost of piping protective pipes (TL/m) for Ø200 mm diameters is approximately 28% cheaper than the unit cost for concrete piping; For Ø300 mm diameters, it was estimated that the unit cost (TL/m) for shielding piping is about 12% cheaper than the unit cost for concrete piping; for Ø400 mm diameters, the shielding piping unit cost (TL/m) is about 9% cheaper than the unit cost. Pipes with diameters of Ø200 and 400 mm are usually part of the construction of drinking water supply lines, and polyethylene (PE) pipes, steel pipes and duktil pipes are made by the Iller Bank Inc. pipes that are often used in their projects. In the unit cost study of laying these pipe types, the use of polyethylene piping for Ø125 mm diameters is approximately 62% more economical than the steel pipe, approximately 67% more economical than the vertical pipe; The use of polyethylene piping for Ø200 mm diameters is approximately 48% more economical than the steel pipe, approximately 50% more economical than the dowel pipe; the use of steel piping for Ø400 mm diameters is approximately 6% more economical than the polyethylene pipe, approximately 26% more economical than the dowel pipe. In this way, the selection of the most economical type of piping that is suitable for both application-based infrastructure management and contractors and researchers. In this respect, this master's thesis will be an economic guide to both infrastructure and contractors and researchers.