Ankara'daki yüksek katlı lüks konut projeleri ve sürdürülebilirlik
High rise luxury housing projects and sustainability in Ankara
  1. Tez No: 682733
  2. Yazar: GİZEM ER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ALKAN GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Uzun zamandır dünya çapında meydana gelen mekânsal, ekonomik, sosyal ve politik değişimler ile birlikte kırdan kente göç artmıştır. Kentlerdeki nüfusun hızla artması sonucunda konut sorunu ortaya çıkmıştır. Kentlerdeki konut ihtiyacına cevap verilirken, kentlerin plansız ve dağınık büyümesi çevreye verilen zararı arttırmıştır. Bu sebeple, doğal çevrenin korunması ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre bırakılması adına sürdürülebilirlik kavramı ortaya çıkmıştır. Sürdürülebilir kentlerin oluşmasında çevresel, ekonomik ve sosyal etkisinden dolayı konutun rolü oldukça fazladır. Konut insanların en temel ihtiyaçlarından birisi olan barınma gereksinimini karşılamaktadır. Ayrıca konut çevresindeki değişikliklerden en çok etkilenen yapı birimidir. Değişen yaşam biçimleri ve ihtiyaçlara cevap vermek adına farklı konut projeleri üretilmektedir. Son zamanlarda içerisinde birçok aktiviteyi barındıran, güvenlikli, yüksek katlı ve yüksek yoğunluklu lüks konut projeleri inşa edilmektedir. Tez kapsamında, lüks konut projelerini ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilirlik açısından değerlendirmek hedeflenmiştir. Çalışma alanı olarak, Ankara'da son zamanlarda lüks konut projelerinin yer seçmesiyle birlikte gelişen İncek Mahallesi ve yakın çevresi seçilmiştir. İlk bölümde, sürdürülebilirlik kavramı ve tarihsel gelişimi hakkında kapsamlı literatür taraması yapılmıştır. Devam eden bölümde, sürdürülebilirlik ve konut üzerine yapılan çalışmalar incelenmiştir. Sonrasında, Ankara'nın ve İncek Mahallesinin planlama ve konut açısından gelişim süreci ele alınmıştır. İncek Mahallesi ve yakın çevresinden seçilen lüks konut projeleri, literatür taraması sonucu elde edilen kriterler üzerinden değerlendirilerek, saha çalışması yapılmıştır. Veri elde etme sürecinde, konut fiyatları araştırması, firmalardan proje özellikleriyle ilgili bilgi toplama, yerinde gözlem ve görüşme yöntemleri kullanılmıştır. Sonuç bölümünde, elde edilen verilerle birlikte yüksek katlı lüks konut projelerinin tasarımlarının, sürdürülebilirlik kriterlerine uygunlukları değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sonucunda, seçilen konut projelerinin her başlıkta kısıtlı bir oranda da olsa sürdürülebilirlik kriterlerini sağladığı ancak bu oranın sürdürülebilir konut alanları üretme açısından yeterli olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
For a long time, rural to urban migration has increased with the spatial, economic, social and political changes taking place around the world. As a result of the rapid population growth, the housing problem has emerged in the cities. While meeting the housing needs, the unplanned and scattered growth of the cities increased the environmental damage. For this reason, the concept of sustainability has emerged to protect the natural environment and leave a healthier environment for future generations. Due to its environmental, economic, and social impact, the role of housing is quite high in the formation of sustainable cities. House meets the need for shelter, which is one of the most basic needs of people. At the same time, it is the building type that is most affected from environmental conditions. Different type of housing projects are built in order to respond to different types of lifestyles and needs. Recently, high-rise and high-density luxury housing projects, which contain many activities, are being built in the form of gated communities. Within the thesis's scope, it is aimed to evaluate luxury housing projects in terms of economic, social, and environmental sustainability. Incek neighborhood and its immediate surroundings, which have recently developed with luxury housing projects in Ankara, have been chosen as the study area. In the first part, a comprehensive literature review has been made on the concept of sustainability and its historical development. In the following section, studies on sustainability and housing have been examined. Afterward, the development process of the Ankara and Incek neighborhood in terms of planning and housing was discussed. The field study was conducted by evaluating the luxury housing projects selected from the Incek neighborhood and its immediate surroundings, based on the criteria obtained from the literature review. In the process of acquiring data, real estate market research, collecting project informations from building companies, on-site observations, and interview methods were used. In the conclusion part, the conformity of the designs of high rise luxury housing projects with the sustainability criteria has been evaluated with the data obtained. As a result of this evaluation, it was concluded that the selected housing projects meet the sustainability criteria in each heading, albeit to a limited extent, but this ratio is not sufficient in terms of producing sustainable housing areas.