COVID-19 şüphesi nedeniyle PCR testi yapılan çocuk hastalarda PCR pozitif olanlar ile negatif olanların klinik, laboratuvar ve radyolojik bulgularının incelenmesi ve karşılaştırılması
Examination and comparison of the clinical, laboratory and radiological findings of PCR positive and negative patients in pediatric patients performed PCR test for suspicion of COVID-19
- Tez No: 682790
- Danışmanlar: DOÇ. FATİH MEHMET KIŞLAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İlk kez Aralık 2019'da ortaya çıktığı düşünülen SARS-CoV-2 insanlarda enfeksiyon yapan yeni bir koronavirüs türüdür. Koronavirüs Hastalığı-2019 (COVID-19) primer olarak solunum sistemini etkilemektedir. Sık görülen klinik semptomları ateş, öksürük, halsizlik, kas ağrısı ve tat/koku kaybıdır. 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından COVID-19 pandemisi ilan edilmiştir. Çocuk hastalarda klinik erişkinlere göre hafif seyretse de semptomlar benzerdir. Çalışmamızda COVID-19 şüphesi nedeniyle PCR testi yapılan 231 çocuk hastanın PCR pozitif olanları ile negatif olanlarının klinik, laboratuvar ve radyolojik olarak incelenmesi, karşılaştırılması amaçlanmıştır. 1 Haziran 2020 – 1 Ocak 2021 tarihleri arasında Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği Acil Servisine başvuran 1 yaş ile 18 yaş arası, COVID-19 ile benzer semptomları olan hastalar retrospektif olarak incelendi. Hasta şikayetleri, semptomları, tam kan sayımı, D-Dimer, CRP, üre, kreatinin, AST, ALT, sodyum, potasyum, LDH, fibrinojen, ferritin, troponin ve radyolojik bulguları kaydedildi. COVID-19 PCR testi pozitif olan ile negatif olan hastaların verileri karşılaştırılarak, ortak ve farklı yönler bulunmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda COVID-19 ile enfekte çocuk hastaların kliniklerinin özellikle çocukluk çağı viral hastalıklarına oldukça benzer olduğu görüldü. COVID-19 benzeri semptomları olan, PCR (+) ile PCR (-) çocuk hastalar arasında yaş ve cinsiyet değişkenlerinde anlamlı fark görülmedi. PCR (+) ile enfekte hastalarda öksürük görülme oranı anlamlı derece yüksek bulundu (p:0,013). Diğer ateş, koku/tat kaybı, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas/eklem ağrısı, karın ağrısı, ishal gibi semptomlarda anlamlı bir fark saptanmadı. PCR (+) hastalarda lenfopeni görülme oranı, PCR (-) olanların oranına göre anlamlı derecede yüksek bulundu. WBC ve nötrofil değerlerinde anlamlı bir farklılık görülmedi. Kreatinin yüksekliği görülme oranı PCR (+) hastalarda PCR (-) olanlara göre anlamlı derecede yüksek bulundu (p:0,026). Üre, AST, ALT, sodyum, potasyum, LDH, D-dimer, fibrinojen, ferritin, CRP ve troponin tetkiklerinde anlamlı farklılıklar görülmedi. Akciğer radyolojik görüntülemesi (postero-anterior grafi) yapılan hastalarda PCR (+) olanlar ile PCR (-) olanlar arasında anlamlı farklılık görülmedi.
Özet (Çeviri)
SARS-CoV-2, which first appeared in December 2019, is a new type of coronavirus that infects humans. Coronavirus Disease-2019 (COVID-19) primarily affects the respiratory system. Common clinical symptoms are fever, cough, malaise, myalgia and loss of taste/smell. The COVID-19 pandemic was declared by the World Health Organization on March 11, 2020. Clinical symptoms in pediatric patients are similar to adults, but the disease is milder in children. 231 pediatric patients who underwent PCR testing due to suspected COVID-19 participated in our study. It is aimed to examine and compare the PCR positive and negative ones clinically, laboratory and radiologically. Patients between the ages of 1 and 18 years, who presented to the Keçiören Training and Research Hospital Pediatric Clinic Emergency Service between June 1, 2020 and January 1, 2021, with symptoms similar to COVID-19 were included in the study. The patients were reviewed retrospectively. Patient complaints, symptoms, complete blood count, D-Dimer, CRP, urea, creatinine, AST, ALT, sodium, potassium, LDH, fibrinogen, ferritin, troponin and radiological findings were recorded. The data of patients with positive and negative COVID-19 PCR tests were compared. Similar and different aspects were tried to be found. In our study, it was observed that the clinics of pediatric patients infected with COVID-19 were similar to childhood viral diseases. There was no significant difference in age and gender variables between PCR (+) and PCR (-) pediatric patients with COVID-19-like symptoms. The incidence of cough was found to be significantly higher in PCR (+) patients (p:0.013). No significant difference was found in other symptoms such as fever, loss of smell/taste, sore throat, headache, muscle/joint pain, abdominal pain, diarrhea. The incidence of lymphopenia in PCR (+) patients was found to be significantly higher than the rate of PCR (-) patients. There was no significant difference in WBC and neutrophil levels. The incidence of elevated creatinine was found to be significantly higher in PCR (+) patients than in PCR (-) patients (p:0.026). There were no significant differences in urea, AST, ALT, sodium, potassium, LDH, D-dimer, fibrinogen, ferritin, CRP and troponin tests. There was no significant difference between those with PCR (+) and those with PCR (-) in patients with chest X-ray.