Akıllı turizm bağlamında İstanbul'daki uygulamaların sürdürülebilirlik kapsamında değerlendirilmesi
In the context of smart tourism, evaluation of applications in Istanbul in terms of sustainability
  1. Tez No: 682868
  2. Yazar: NURAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Günümüzde şehirler, sürdürülebilirliği tehdit eden birçok problemle karşı karşıyadır. Bu problemlere çözüm üretmek amacıyla birtakım akıllı teknolojiler geliştirilerek şehirlerde uygulanmaya başlamıştır. Böylece akıllı şehirler ortaya çıkmıştır. Akıllı şehir kavramından akıllı turizm kavramı doğmuştur. Akıllı turizm, bilişim teknolojileri aracılığıyla misafirlerde seyahat fikrinin oluşmasında etkili olan, misafirlere kişiselleştirilmiş ve çeşitlendirilmiş hizmet sunan, turizme dijital bir boyut kazandıran ve destinasyonun sürdürülebilirliğine önem veren turizmdir. Bu çalışmanın amacı, İstanbul'daki akıllı turizm ve akıllı şehir uygulamalarının destinasyon sürdürülebilirliğini sağlama konusundaki durumunun belirlenmesidir. Bu kapsamda turizm paydaşları, akademisyenler ve dijital ve teknik altyapıdan sorumlu kişilerden oluşan 9 katılımcı ile görüşülmüştür. Nitel yöntemlerle değerlendirilen bu çalışmada İstanbul'un bu konudaki durumu, katılımcılarla yapılan görüşmelerden elde edilen verilerin, sürdürülebilirlik kriterleri ile şehirdeki dijital ve teknik altyapının yeterliliği, şehrin akıllı şehre ve akıllı turizme uygunluğu ve mevcut uygulamaların yeterliliği, şehirde sürdürülebilirliği temel alan akıllı uygulamaların varlığı, şehirdeki turizm işletmelerinin akıllı uygulamalara yatkınlığı, şehirde değişen ziyaretçi profillerine uyum sağlayacak nitelikteki akıllı uygulamaların varlığı, sürdürülebilirlik kriterleri bakımından şehirdeki akıllı teknolojilerin uygunluğu ve şehrin akıllı turizm ve akıllı şehir geleceği şeklindeki 7 farklı kritere göre değerlendirilmesiyle analiz edilmiştir. Araştırmadan, İstanbul'daki akıllı turizm ve akıllı şehir uygulamalarının sürdürülebilirlikle ilgili problemlerin ortaya konması ve çözüme ulaştırılmasında henüz yolun çok başında olduğu ancak İstanbul gibi tarihi, kültürel, sosyal ve çevresel açıdan önemli bir imaja sahip bir şehrin gerekli plan, program, denetim, ortak yönetişim ve ortak çıkarların gözetimi, ölçme ve değerlendirme ve geribildirim çalışmalarıyla akıllı turizm ve akıllı şehirler konusunda gelecekte önemli başarılara ulaşacağı ve sürdürülebilir bir destinasyon olmayı başarabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's cities, faces a lot of problems that threatens the sustainability. So, to solve these kind of problems, some smart technologies have been developed and started to be applied in cities. With this, smart cities emerged. From smart city concept, smart tourism concept has been formed. Smart tourism is influential in the formation of travel with the help of information technologies in guests, offers personalized and diversified service to guests, adds a digital dimension to tourism and attaches importance to the sustainability of the destination. The aims of this study is to determine the status of smart tourism and smart city applications in Istanbul in terms of ensuring destination sustainability. In this context, 9 participants were interviewed including tourism stakeholders, academics and people responsible for digital and technical infrastructure. In this study where qualitative methods are used, Istanbul's situation on this issue, data obtained from the interviews with the participants were evaluated and analyzed according to this 7 different criteria: The sustainability criteria and the adequacy of the digital and technical infrastructure in the city, the conformity of the city for the smart city and smart tourism and the adequacy of existing applications, existence of smart applications based on sustainability in the city, the susceptibility of tourism businesses in the city to smart applications, presence of smart applications that can adapt to changing visitor profiles in the city, conformity of smart technologies in the city in terms of sustainability criteria, smart tourism and smart city future of the city. This research concluded as, the smart tourism and smart city applications in Istanbul are at the very beginning of the way to reveal and solve the problems related to sustainability but a city that historical, cultural, social and enviromentally significant image as Istanbul will achieve significant success in the future in smart tourism and smart cities and will be able to become a sustainable destination.