Göksu (Silifke-İçel) deltasının deniz altı yayılım stratigrafisi
Seismic stratigraphy of sub-marine progradation of the Göksu (Silifke- İçel) delta
- Tez No: 68290
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uygulamalı Jeofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
02 GÖKSU (SİL. IFKE-IÇEL) DELTASININ DENİZALTI YAYILIM STRATİGRAFİSİ Bu çalışmanın başlıca iki amacı vardır: bunlardan ballıca iki amacı vardır; bunlardan birincisi :“Uniboom”ve“echo-sounder”gibi, sürekli sismik yansıma sistemleri kullanılarak : Göksu deltasının Geç kuvaterner (çoğunlukla Holosen ) dönemdeki,denizaltı yayılımını incelemek ve İncekum burnu civarı ile Taşucu körfezindeki deniz taban topografyası özelliklerini; delta yayılmanın göstergesi olarak araştırmaktır. İkinci amaç: Doğu Akdeniz'in Türkiye kıyısal alanındaki jeolojik, meteorolojik ve fiziksel oşinografik durumu ile Levanten basenindeki dolaşım ve akıntı sistemleri hakkında özet bilgi vermek suretiyle; Göksu deltasını çevreleyen alanların genel özelliklerini göstermektir. Bununla beraber, genel ve yerel ölçekteki akıntı ve dolaşım sistemlerine, tezimizdeki diğer konular arasında daha geniş yer ayrılmış bulunmaktadır; çünkü: bizim görüşümüze göre; Göksu deltasının mimarisi, kıyı boyu.-ıkıntı dinamiğinden aşıt ı şekilde etkilenmektedir.. Bu çalışmanın bir sonucu olarak; Göksu deltasının, dalgaların egemen olduğu (“weve-dominated”) bir deltadan ziyade; akıntıların kontrol ettiği (“current-controled”) bir delta olduğu söylenebilir. bu görüş, Temmuz 1993 de, bu tezin özel deniz çalışmaları safhasında,“uniboom”yüksek frekanslı sismik yansıma sistemi kullanılarak, toplanan kayıtlarla doğru 1 anmak t ad ir. öte yandan; deniz jeofiziğinin uygulamalarıyla ilgili olarak, cihazların tarihsel gelişmeleri, fix konum belirle; menin hayati önemi ve Dünya coğrafik koordinat sisi emi hakkın d ak i bilgileri içeren,, oldukça çak miktardaki deney.e) veya pratik bilgiler de; bu tezde verilmektedir.. Sadece bilimsel yayınlardan değil; deniz jeofiziği alanında 30 yılı aşkın bir süredir çalışmakta oları tez yazarının kişisel deneyimlerinden de, sağlanan; bu tür bilgilerin, bu alana yeni girecek jeofızik mühendisler ine faydalı olabileceği düşünülmüş bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI AbSTRACT ITiui'ti art> two major objectives of this study; the rirst one is, to examine the Quaternary sub-marine progradation of Göksu delta and to investigate the subbottom topographic features as the indications of delta progradation in the vi cinity of incekum burnu and in the inner part of thu l'aşucu bay; by using continuous seismic piotiling (“CSP”) systems, such as the“uniboom”and the“echo-sounder”. The second objective is to show the general features of the surrounding areas of Göksu delta by giving a brief review of geological, meteorological and physical oceanographie sett, ings in the Turkish coastal area and water circulation in the Levantine basin of the Eastern Mediterranean. However; among the other subjects in this thesis, quite a larger place has been allocated for the subjects of water circulation and cur rents systems on both general and local scales; because of our opinion that, the overall architecture of Göksu delta has mostly been affected by alongshore current dynamics. As a result of this study, it can be said that; Göksu delta is a“current-dominated delta”r ather than“wave-do minated”one. This opinion is being confirmed by the seismic reflection records collected, during the particular surveying phase of this study, in June 1993 using the“uniboom high fre quency seismic reflection system”. On the other hand; quite a lot of practical knowledge concerning the applications of marine seismic surveying inc luding the information about the historical devolepments of the equipments, vital important of position fixing and World geographic coordinate systems are also given in this thesis. It has been considered that; this kind of knowledges provided not only from the scientific literatures but also from indi vidual experiences of the author who has been studying for more than 30 years in the field of marine geophysics, may be useful! to the geophysical engineers who are t Ik-, begiuiiui ' *... in this field.