Nesneye yönelik veri tabanları
Oriented data bases
- Tez No: 68291
- Danışmanlar: PROF. DR. MİTAT UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ill oz NESNEYE YÖNELİK VERİ TABANLARI Nesneye yönelik veri tabanları ile ilgili bu çalışmada ilk olarak multimedya sistemlerine değinilmiştir. Günümüzde kendi nesne maddelerinitemel alan birçok prototip nesneye yönelik veri modeli ve ticari amaçlı nesneye yönelik veri tabanı sistemleri geliştirilmiştir. Multimedya nesnelerin sunumu bildiğimiz veri tabanından çok daha karmaşıktır. Genel olarak multimedya verileri, yapı ve anlam olarak nesneye - uyarlama kavramına itibar edilmektedir.Nesneler, kavramları, olayları, işlemleri, fonksiyonları vr diğerlerini ayrıştıran fiziksel elemanlardır. Video nesne veri tabanları kavramına bağlı olarak bazı multimedya veri tabanı sistemleri video verilerini ele almak amacıyla geliştirilmiştir. İncelemeler sonucunda duran bir Lena görüntüsünün sıkıştırılması üzerine bir program yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECT - In this study which is related with Object -Oriented Databeses, first of all multimedya database systems have been handled. Recently. many object-oriented data models prototype system based on their own object models, and variety of commercial OODB systems have been developed. Presentation of multimedia objects is more complex than ordinary database. For descibing the structures and semantics of multimedia data, in general, the object-oriented concept is regarded as suitable for data modeling framework. Objects are phisical elements that abstract concepts, events, processes, functions and the others. Although some multimedia systems to handle video data have been developed. At the and of the study a program has been writen on a still image which is called Lena.