Makine öğrenme yöntemleri kullanılarak doğal dil işleme tabanlı şair tanıma
Natural language processing based poet recognition using machine learning methods
- Tez No: 682920
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHİM KÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Doğal Dil İşleme (DDİ), insanlar tarafından günlük hayatta konuşulan doğal dil kullanılarak yazılan bir metnin bilgisayar sistemleri tarafından analiz edilmesini, çözümlenmesini, yorumlanarak anlaşılmasını ve doğal dilde çıktı üretilmesini esas alan bir mühendislik alanıdır. Yazar Tanıma, edebi metinlerde eserin yazarının tespit edilmesinde güçlük yaşandığı durumlarda edebi eserin yazarının belirlenmesi işlemidir. İnternetin hızla yaygınlaşması ve internet üzerinde paylaşılan veri miktarının artmasıyla birlikte eser intihali sorun haline gelmektedir. Teknolojik ilerlemeler ile birlikte, herhangi bir kişi, başka bir kişiye ait olan bir metni internet üzerinde kendi eseri gibi gösterebilmektedir. Edebi metinler üzerinde birden fazla kişinin hak iddia etmesi gibi durumlarda yazar tanıma yöntemleri büyük önem kazanmaktadır. Yazar tanıma yöntemlerinin genel özelliği, yazarların metinlerinde kullandıkları sık geçen kelimeler, kelime kökleri, kelime köklerine eklenen ekler, noktalama işaretleri, kelime türleri gibi yazara özgü olan özellikleri yani kişinin yazım tarzını tespit etmektir. Bu da doğal dil işleme yöntemlerini kullanmayı gerektirir. Eser intihalinin yapılması ile edebi bir eserin zarar görebilmesi ihtimali göz önüne alındığında, eser sahibini sıkıntıya sokacak hak ihlallerinin giderilmesi amacıyla edebi eserlerde geçen kelimelerin özelliklerinin morfolojik olarak incelenmesinin gerekliliği düşünülmüştür. Bu çalışmada 75 şaire ait 2805 şiir, morfolojik analizde yer alan kök bulma, ek bulma, kelime yapısının incelenmesi gibi yöntemler ile incelenmiştir. Böylelikle, edebi eserlerde kullanılan kelimelerin istatistiksel analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural Language Processing (NLP) is an engineering field based on the analysis, analysis, interpretation and understanding of a text written by humans using the natural language spoken in daily life by computer systems and producing output in natural language. Author Recognition is the process of determining the author of the literary work in cases where it is difficult to identify the author of the work in literary texts. With the rapid spread of the Internet and the increase in the amount of data shared on the Internet, plagiarism is becoming a problem. With technological advances, any person can show a text belonging to another person as his own work on the internet. Author recognition methods gain great importance in cases where more than one person claims rights on literary texts. The general feature of author recognition methods is to determine the author-specific features such as frequently used words, word roots, suffixes added to word roots, punctuation marks, word types, that is, the writing style of the person. This requires using natural language processing methods. Considering the possibility that a literary work may be damaged by plagiarizing the work, it is thought that it is necessary to morphologically examine the features of the words in the literary works in order to eliminate the rights violations that will put the owner in trouble. In this study, 2805 poems belonging to 75 poets were examined with methods such as root finding, suffix finding, and word structure analysis in morphological analysis. Thus, statistical analysis of the words used in literary works was made.