Yapay zekanın patent hukukuna etkileri
The effects of artificial intelligence in patent law
  1. Tez No: 682954
  2. Yazar: İBRAHİM BERAT NEMUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Yapay zeka sistemlerinin hızla gelişmesi ve son dönemde hayatın her alanında yer edinmesi hukukun birçok alanını olduğu gibi patent hukukunu da etkilemektedir. Hem kavramsal olarak hem de uygulama pratiği açısından birtakım yeniliklere ihtiyaç duyulmaktadır. Patent hukukunun bugüne kadar üzerinde durduğu temeller yapay zeka etkisi nedeniyle yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Aksi takdirde mevcut düzenlemeler yapay zekanın getirdikleri karşısında işlevsiz kalacaktır. Çalışmamızda, yapay zekanın patent hukukuna yapacağı muhtemel etkiler ve bu etkilerin meydana getireceği problemler incelenmiştir. Ulusal ve uluslararası literatürde yer alan öngörüler açıklanmış ve ülkemizde yapılması gereken değişikliklere ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fast growing of artificial intelligence systems and availability in all areas of life affect the patent of law as well as all branches of law. A set of innovations are needed both notional and application. The essentials of patent law need to be renewal due to the effects of artificial intelligence. Otherwise, the current regulations will be useless against what artificial intelligence yields. In this study, probable effects of articifial intelligence to patent law and problems caused by these effects were examined. The predictions in national and international literature are explained and proposed some solutions for the changes that need to be made in our country.