Yoğun bakım hemşirelerinin yaşam sonu bakıma yönelik algıladıkları engellerin ve destekleyici davranışların belirlenmesi
Intensive care unit nurses' perceptions of obstacles and supportive behaviors at the end of life.
  1. Tez No: 682966
  2. Yazar: GÜLER AĞGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY SARMASOĞLU KILIKÇIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yaşam sonu bakım, artık tedavinin mümkün olmadığı durumlarda ölüme yaklaşan hasta ve ailede, ağrının ve diğer problemlerin, erken tanılama ve iyi bir değerlendirme ile fiziksel, psikososyal ve spiritüel gereksinimlerin karşılanmasıdır. Yoğun bakımlarda yaşam sonu bakıma ihtiyaç duyan hastaların sayısı arttırmaktadır. Yoğun bakımda çalışan hemşirelerini yaşam sonu bakım sürecinde destekleyen davranışlar olduğu gibi hemşireler bu süreçte bir takım engeller ile karşılaşmaktadır. Bu çalışma yoğun bakım hemşirelerinin yaşam sonu bakımı sunarken algıladıkları engelleri ve destekleyici davranışları öğrenmek amacıyla tanımlayıcı araştırma olarak planlanmıştır. Bu araştırma Ankara Şehir Hastanesi kapsamında yoğun bakımda çalışmakta olan 278 yoğun bakım hemşiresi ile gerçekleştirilecektir. Araştırmanın verileri 'Tanıtıcı Özellikler Formu' ve 'Yoğun Bakım Hemşirelerinin Yaşam Sonu Bakıma Yönelik Algıladıkları Engeller ve Destekleyici Davranışlar Ölçeği' kullanılarak elde edilecektir.
Özet (Çeviri)
End-of-life care is the fulfillment of physical and psychosocial and spiritual needs, with pain and other problems, early diagnosis and a good assessment, in patients and families approaching death when treatment is no longer possible. The number of patients who need end-of-life care in intensive care units increases. As there are behaviors that support nurses working in intensive care in the end-of-life care process, nurses face some obstacles in this process. This study is planned as descriptive research in order to learn the barriers and supportive behaviors perceived by intensive care nurses while providing end-of-life care. This research will be carried out with 278 intensive care nurses working in intensive care within Ankara City Hospital. The data of the research will be obtained by using 'Introductory Characteristics Form' and ' Providing End-of-Life Care to Patients: Critical Care Nurses Perceived Obstacles and Supportive BehaviourScale".