Din görevlilerinin toplumsal cinsiyet rolleri karşısındaki tutumları: Çorum örneği
The attitudes of religious officials towards gender roles: The case of Çorum
- Tez No: 682979
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ÇOŞTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Din görevlilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarını tespit etmek amacıyla yapılan bu çalışma tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma Çorum İl Müftülüğüne bağlı il merkezi ve merkeze bağlı köylerde görev yapan 527 din görevlisini kapsamaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan din görevlilerinin sosyo-demografik özelliklerini belirlemeye yönelik anket formu, geçerlik ve güvenirliği 2008 yılında Zeyneloğlu tarafından yapılan Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği kullanılarak 15 Mart 2021- 30 Mart 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Elde edilen veriler; tanımlayıcı istatistikler, iki grup ortalamaları karşılaştırması için Student's T Testi, ikiden fazla grup ortalamaları karşılaştırması için One Way ANOVA ve çoklu karşılaştırmalarda Post Hoc test olarak Tukey testi; ileri analizler için Ordinal Lojistik Regresyon Analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada din görevlilerinin Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği toplam puan ortalamasının 129,92±12,18 olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu sonuç bize din görevlilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin eşitlikçi tutuma sahip olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte kadın din görevlilerinin erkeklere göre, 51 yaş altında olanların 51 yaş üstünde olanlara göre, fakülte ve yüksek lisans-doktora mezunu olanların lise ve yüksek okul mezunlarına göre, eşleri çalışanların eşleri çalışmayanlara göre, şehirde görev yapanların köyde görev yapanlara göre toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin daha eşitlikçi bir tutum içinde oldukları tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, din görevlilerinin toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin tutumlarının daha eşitlikçi olmasını sağlamaya ve din görevlilerinde toplumsal cinsiyet eşitliğine ilişkin farkındalık oluşturmaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which was conducted to determine the attitudes of religious officials towards gender roles, is a descriptive study. The research includes 527 religious officials working in the provincial center and villages of the Çorum Provincial Mufti. The data of the study were collected between 15 March 2021 and 30 March 2021 using a questionnaire to determine the socio-demographic characteristics of religious officials, prepared by the researcher, and the Gender Roles Attitude Scale, the validity and reliability of which was made by Zeyneloğlu in 2008. The data obtained; descriptive statistics, Student's t-Test for comparing two group means, One Way ANOVA for comparing more than two group means, and Tukey test as Post Hoc test for multiple comparisons; evaluated using Ordinal Logistic Regression Analysis for further analysis. In the study, it was determined that the total score average of the Gender Roles Attitude Scale of religious officials was 129.92±12.18. This result shows us that religious officials have an egalitarian attitude towards gender roles. On the other hand, female religious officials compared to men, those under 51 years old compared to those over 51 years old, those with faculties and post-doctoral degrees according to high school and college graduates, those whose spouses work compared to those whose spouses do not work, and those who work in the city compared to those who work in the village. It has been determined that they have a more egalitarian attitude. In line with the results obtained, suggestions have been made to ensure that the attitudes of religious officials towards gender roles are more egalitarian and to raise awareness of gender equality among religious officials.