Kedi ve köpeklerin uzun kemik kırıklarının sağaltımında kilitli plakların eksternal olarak uygulanmasının klinik, radyografik ve bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Clinical, radiographical and computed tomography evaluations of the external application of locking plates in the management of long bone fractures in cats and dogs
- Tez No: 682984
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Veteriner ortopedide kırık stabilizasyonunda, kilitli plak ve eksternal fiksatör sıklıkla tercih edilmektedir. Bu yöntemlerin uygulanabilmesi için plak ve eksternal setinin bulunması gerekir. Kilitli plakların eksternal olarak uygulanabilirliği ek bir sete ve ekipmana ihtiyaç duymadan hem plak hem de eksternal fiksasyon uygulamasını mümkün kılar. Bu tez çalışmasının amacı, travma sonrası uzun kemik kırığı meydana gelen kedi ve köpeklerde kilitli plakların eksternal olarak uygulamasının klinik, radyografik ve bilgisayarlı tomografik olarak değerlendirilmesidir. Travma sonrası uzun kemik kırığı meydana gelen 15 kedi ve 15 köpek bu tez çalışmasın materyalini oluşturdu. Kapalı veya sınırlı açık redüksiyon yöntemi ile kilitli plaklar eksternal olarak uygulandı. Operasyondan sonra 1., 10., 30., 60., 90. günlerde ve plak çıkarıldığında, klinik ve radyografik değerlendirmeler yapıldı. Klinik değerlendirmede, topallık skorlaması ve radyografik değerlendirmede, kaynama skoru ve kallus/korteks oranı ölçüldü. Operasyondan sonra, 30. gün ve plak uzaklaştırıldığında alınan bilgisayarlı tomografi görüntülerinde, kırık hattında kallus alanı, Hounsfield değeri (HU), kemiğin hacmi ve kırık hattına en yakın proksimal ve distal iki vida arasında kalan kemiğin hacmi ölçüldü. Yapılan skorlamalar ve ölçümler istatistiksel olarak değerlendirildi. Kırıkların dağılımı, kedilerde: 13 tibia, 5 radius/ulna ve köpeklerde: 12 tibia, 3 radius/ulna şeklindeydi. Operasyondan sonra 10. gün olguların %69,7'sinde 1 ve 2 topallık skoru görülürken, 30., 60. ve 90.
Özet (Çeviri)
Locking plate and external fixators are commonly used for fracture stabilization in veterinary orthopaedics. Both techniques require specialized equipment in order to be used. If locking plates are applied as external fixators, one set of specialized equipment may be used to perform both internal and external fixation. This thesis aims to evaluate the clinical, radiological and computed tomography findings of long bone fractures treated in dogs and cats with externalized locking plates. The study material was composed of 15 dogs and 15 cats brought with traumatic long bone fractures. Locking plates were applied externally with zero or minimal exposure. Clinical and radiographic evaluations were made at 1st, 10th, 30th, 60th and 90th days postoperatively and when the plate was removed. The degree of lameness was scored during clinical evaluation, and callus formation and bone healing scores and callus to cortex ratios were graded with radiographic examinations. In addition, callus area at the fracture line, available bone volume and bone volume at the working length, Hounsfield unit (HU) values were measured with CTs taken after the surgery, the 1st month and after plate removal. These values were statistically evaluated. The long bone fracture distribution in the study was 13 tibia, 5 radius-ulna in cats and 12 tibia and 3 radius-ulna in dogs.