Burdur Çavdır ilçesi Kızıllar köyü düz dokuma yaygılarının kataloglanması
Burdur Çavdır district Kızıllar village flat woven knitting catalog
- Tez No: 682983
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halı, Kilim ve Eski Kumaş Desenleri Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Burdur'un Çavdır ilçesine bağlı Kızıllar köyünün tarihçesi, Kızıllar adının kaynağı ve coğrafyasına yer verildi. İkinci bölümde kullanılan hammadde, hammaddenin hazırlanmasında ve dokuma aşamasında kullanılan aletler, boyama işlemi ile dokuma örneklerinde kullanılan tekniklerden bahsedildi. Üçüncü bölümde düz dokuma yaygılarının genel özellikleri ve yörede kullanılan dokuma türleri ve kullanım amaçları hakkında bilgilere yer verildi. Dördüncü bölümde tespit edilen düz dokuma yaygıları renk, motif ve kompozisyon özellikleri bakımından incelenerek ilgili yerlerde görsel kullanılarak ifade edildi. Genel olarak yün ve kıl malzemelerden oluşan, Kızıllar köyü dokumaları çalışma esnasında fotoğraflanarak, boyutları ve üzerinde kullanılan motifler tespit edilmiştir. Dokumalar üzerinde uygulanan renklerden oluşan motiflerin ve yüzey krokilerinin çizimi yapıldı. Çalışmada kullanılan örneklerin katalog no, örnek no, dokuma örneğin türü, inceleme tarihi ve saati, dokumanın bulunduğu yer, yöredeki adı, kaç yıllık olduğu, günümüzdeki durumları, iplik büküm çeşitleri, uygulanan teknik, kullanılan motifler ve renkler, yöredeki adları ve literatürdeki bilinen adları, kompozisyon ve motif özellikleri tablolar halinde verildi. Sonuç ve değerlendirme bölümünde ise dokumalardan yola çıkarak oluşturulan renk, motif, dokuma tekniği, iplik büküm analizleri ve dokuma çeşitleri ve kullanım amaçları detaylı şekilde tablolar ve grafiksel olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research consists of four chapters. İn the first chapter, we are going to talk about history of village of Kızıllar, source of its name and geography, İn the second chapter, These features are going to be mentioned such as raw materials, items and techniques used during the preparation process of raw materials. İn the third chapter, Some information's are going to be given about characteristics of flat weaving rugs, types of weaving used in region and usage purposes of flat weaving rugs. İn the fourth chapter, flat weaving rugs are going to be analysed in terms of colour, motive and composition features. In general, weavings of village which are formed of wool and hair items, are going to be photographed and motives and its dimensions will be able to be determined. Motives that consists of colours implemented over weavings and surface diagram are going to be drawn. Some characteristics are going to be given in the form of chart such as catalog number, example number, type of weaving, investigation date and time, place of weaving, its name in region, longevity of its period, present conditions, types of yarn twist, techniques, motives, colours, and their names in region and literature. In the final and evaluation chapter, charts are going to be identified about colours, motives, weaving techniques, analysies of yarn twist, types of weaving and usage purposes by means of these weavings in detailed.