Kedi ve köpeklerde ekstremite kırıklarının suprakutan plaka ile sağaltımı
Treatment of extremity fractures in cats and dogs using supracutaneous plate
  1. Tez No: 812352
  2. Yazar: ZARİFE SELİN AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTUNATMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Veteriner ortopedide kırık sağaltımında minimal invaziv osteosentez çalışmalarının ivme kazanması, günümüzde farklı biyolojik osteosentez yöntemlerinin araştırılmasına öncülük etmiştir. Eksternal fiksatör olarak kullanılan kilitli plakaların daha ekonomik ve ek ekipmana ihtiyaç duymaması, farklı stabilizasyon yöntemlerine alternatif olarak kullanılmasına yol açmıştır.Bu tez çalışması ile kedi ve köpeklerin uzun ekstremitelerinin kırık sağaltımında suprakutan plaka osteosentezinin klinik ve radyografik sonuçlarının kırık iyileşmesine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Tez çalışmasının materyalini travma nedeniyle tibia ve radius/ulna kırığı olan 25 kedi ve 5 köpek oluşturdu. Olguların hepsine kapalı redüksiyon yöntemi ile Lok-RodTM ve DLP-RodTM plakalar suprakutan olarak uygulandı. Tüm hastalar operasyondan hemen sonra değerlendirildi ve postoperatif 15., 30., 45., 60. ve 90. günlerde klinik ve radyografik değerlendirmeler için polikliniğe çağırıldı. Belirtilen postoperatif kontrol günlerinde veya hasta sahibinin kontrole getirebildiği diğer günlerde klinik değerlendirmede, topallık skorlaması, radyografik değerlendirmede mRUST (Modified Radiographic Union Score for Tibial Fractures) puanı hesaplanıldı ve kallus/korteks oranı ölçüldü. Çalışmada yer alan olguların yaş dağılımı; kedilerde 3-60 ay (Ort.17 ay), köpeklerde 3,5-7 ay (Ort. 5,3 ay), vücut ağırlıkları; kedilerde 1,6 – 7,9 kg (Ort. 3,65) ve köpeklerde 5-9 kg (Ort. 7 kg) olarak kaydedildi. Kırıkların dağılımı, kedilerde: 22 tibia, 4 radius/ulna ve köpeklerde: 4 tibia, 1 radius/ulna şeklindeydi.Çalışma sonuçlarına bakıldığında; ortalama iyileşme süresi 46,5 gün olarak kaydedildi. Çalışmada %33 oranında komplikasyon görüldü. %30'u minor komplikasyon olarak belirlendi. Kırık sağaltımı yapılan 30 olgunun hepsinde fonksiyonel kırık iyileşmesi elde edildi. Çalışmanın sonuçlarından elde edilen veriler ile bu yöntemin biyolojik osteosentez prensiplerine uygun ve başarı ile kullanılabilecek bir yöntem olduğu görüldü
Özet (Çeviri)
The increasing popularity of minimally invasive osteosynthesis in veterinary orthopedics for the treatment of fractures has led to the investigation of various biological osteosynthesis methods. The use of locking plates as external fixators, which are more economical and do not require additional equipment, has made them an alternative to different stabilization methods.The aim of this thesis was to evaluate the clinical and radiographic effects of supracutaneous plate osteosynthesis on fracture healing in the long limbs of cats and dogs. The study included 25 cats and 5 dogs with trauma-induced tibia and radius/ulna fractures. Closed reduction was performed on all cases, and Lok-RodTM and DLP-RodTM plates were applied supracutaneously. All patients were called to the clinic for clinical and radiographic evaluations immediately after surgery and on postoperative days 15, 30, 45, 60, and 90. During the specified postoperative control days or other days when the patient could be brought for evaluation by the owner, lameness scoring was performed in clinical evaluation, and mRUST (Modified Radiographic Union Score for Tibial Fractures) was calculated in radiographic evaluation, and the callus/cortex ratio was measured.The age distribution of the cases included in the study was 3-60 months (mean 17 months) for cats and 3.5-7 months (mean 5.3 months) for dogs, and their body weights were 1.6-7.9 kg (mean 3.65 kg) for cats and 5-9 kg (mean 7 kg) for dogs. The distribution of fractures was 22 tibias and 4 radius/ulnas in cats and 4 tibias and 1 radius/ulna in dogs. The study results showed an average healing time of 46.5 days. Complications were observed in 33% of the cases, of which 30% were minor complications. Fracture healing was successful in all 30 cases treated. Based on the data obtained from the study results, it was concluded that this method is in accordance with the principles of biological osteosynthesis and can be successfully used.