Oluklu mukavva üretim makinelerinde tehlikeli enerjinin yönetimi
Hazardous energy management in corrugated cardboard production machines
  1. Tez No: 683042
  2. Yazar: SAMET KALYONCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCAN İNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünya nüfusunun hızla artmasıyla birlikte, insanların tüketim ihtiyacını karşılayacak ürünlere de ihtiyacı artmıştır. Üretim sektörünün bu ihtiyaca karşılık verebilmek için, üretim kapasiteleri ve bu artışa paralel olarak ürünlerini müşterilerine ulaştıracak ambalajlara olan ihtiyaçları da artmıştır. Ambalaj üreten firmalar da bu artan ambalaj ihtiyacını karşılamak için hızlı üretim yapan makineler kullanmaya başlamışlardır. Oluklu mukavva, çevreci özelliği ile geri dönüştürülebilir olmasının yanı sıra, kolay şekil alması ve hızlı üretilmesi ile ön plana çıkmaktadır. Bununla birlikte oluklu mukavva makinelerinde verimliliğin düşmemesi için gerekli bakımların hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu bakım çalışmalarında, makine üzerinde olması muhtemel tehlikeli enerji kaynaklarının belirlenmesi ve çalışanlara zarar vermeyecek şekilde izole edilmesi hayati önem taşımaktadır. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasal düzenlemelerin de yapılması ile birlikte iş yerlerinde çalışanların güvenliğini sağlamak için gerekli tüm tedbirlerin alınması zorunlu hale gelmiştir. Bu çalışma ile oluklu mukavva üretim makinelerinde yapılacak çalışmalarda, tehlikeli enerji kaynaklarının belirlenmesi ve bu enerji kaynaklarını nasıl güvenli bir şekilde kullanılabileceği tanımlanarak, çalışmaların iş sağlığı ve güvenliği bakımından daha bilinçli, doğru ve hızlı şekilde yapılması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rapid increase of the world population, the need for products that will meet the consumption necessity of people has increased. In order to meet the demand of the production sector, as the production capacities increase, the need for packaging that will deliver its products to its customers has been enhanced in parallel. Packaging companies have started to use fast production machines to satisfy this increasing packaging need. Corrugated cardboard stands out with its environmentally friendly feature, as well as being recyclable, easy to shape and fast to produce. However, necessary maintenance should be done quickly in order not to decrease efficiency in corrugated cardboard machines. In these maintenance works, it is vital to identify potentially dangerous energy sources on the machine and to isolate them in a way that does not harm employees. Along with the legal regulations related to occupational health and safety in our country, it has become obligatory to take all essential precautions to provide the safety of workers at workplaces. With this study, it is targeted to specify the dangerous energy sources and how to use these energy sources safely in the works to be performed on the corrugated cardboard production machines, and to make the works in a more conscious, correct and fast way in the sense of occupational health and safety.