Psikiyatri hastasının istemsiz tedavi edilmesi
Involuntary treatment of psychiatric patients
- Tez No: 683067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Psikiyatri hastalığı, hastanın karar verme yeterliğini etkileyebilmektedir. Söz konusu ihtimalde hastanın tedaviye yönelik rızasının alınması problem teşkil etmektedir. Hukuka uygun bir tıbbi müdahalenin başlıca şartı ise rızadır. Dolayısıyla rıza verme yeteneği bulunmayan psikiyatri hastasının hukuka uygun şekilde tedavi edilmesi meselesi açığa kavuşturulmalıdır. Bu tez çalışmasında; psikiyatri hastalarının istemsiz tedavi edilmesine yönelik tarihsel süreç, ilgili kavramlar, ulusal ve uluslararası yasal düzenlemeler ele alınmıştır. Konunun mukayeseli hukuktaki düzenlenişi ve benzer kurumlar ile karşılaştırılmasına yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde hastanın aydınlatılması, rızası ve talimatı detaylı bir biçimde ele alınmış; üçüncü bölümünde ise konuya ilişkin Türk Medenî Kanunu'ndaki hükümlere yer verilerek ilgili hükümlerin psikiyatri hastalarının istemsiz tedavi edilmesine yasal dayanak oluşturması bakımından yeterliği değerlendirilmiştir. Çalışmamız konuya yönelik görüşlerimiz ile nihayete ermiştir.
Özet (Çeviri)
Psychiatric disease may affect a patient's capacity to make decisions. In that case, it raises the question of obtaining consent of the patient with regard to treatment. The patient's consent is the main condition for medical intervention which can be deemed as in compliance with law. That being the case, the issue of providing care for psychiatric patients in a legally compliant manner must be elucidated. This study introduces involuntary treatment of psychiatric patients in respect of historical phases, relevant concepts, national and international legal regulations. The regulation of the subject matter in comparative law and its comparison with similar institutions are also presented. The second part of our study provides the patient's informed consent and instructions in detail; while in the third part, the relevant provisions in the Turkish Civil Code regarding the subject matter are included and their capability of being the legal basis for the involuntary treatment of psychiatric patients is evaluated. The study is concluded by our remarks regarding the subject.