Spora yönelim tercihlerinin pandemi korkusu üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of sport orientation preferences on fear of pandemic
  1. Tez No: 683079
  2. Yazar: UMUT ÇOKNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN ÖZDİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı; pandemi korkusunun spora yönelim tercihleri üzerine etkisini araştırmaktadır. Araştırmanın örneklemi seçilirken G-Power analizi kullanılmış ve 748 kişiye ulaşılmıştır. Çalışma kapsamında araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, 2020'de Arpacı, Karataş ve Baloğlu tarafından geliştirilip Türkçe'ye uyarlanan Korona virüs-19 Fobisi ölçeği kullanılmıştır. Tesadüfi örneklem yöntemi ile veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde IBMM SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde ikili karşılaştırmalarda Independent Sample T Test, çoklu karşılaştırmalarda ANOVA, değişkenler arasında ilişki olup olmadığının incelenmesinde Post Hoc Tukey analizinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of pandemic fear on sports orientation preferences. While selecting the sample of the research, G-Power analysis was used and 748 people were reached. Within the scope of the study; the personal information form prepared by the researcher and the Corona virus-19 Phobia scale developed by Arpacı, Karataş and Baloğlu adapted to Turkish in 2020 have been used. Data were collected by random sampling method. IBMM SPSS 23.0 package program was used in the analysis of the obtained data. In statistical analyses, Independent Sample T Test was used in paired comparisons, ANOVA in multiple comparisons, and Post Hoc Tukey analysis was used to examine whether there was a relationship between variables.