Ebeveynlerdeki problemli internet kullanımının çocuklardaki psikopatoloji ile ilişkisi
The relationship between parental problematic internet use and child psychopathology
- Tez No: 683080
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS KAYA, DOÇ. DR. GONCA KESKİNDEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüzde ebeveynlerin çoğunun interneti hem bilgi kaynağı olarak hem de sosyal destek alma amacıyla kullandıkları çalışmalarda gösterilmiştir. Ancak ebeveynlerin problemli internet kullanımı (PİK) ve çocuklarındaki psikopatoloji arasındaki ilişkiyi inceleyen az sayıda çalışma mevcuttur. Bu nedenle çalışmamızda ebeveynlerdeki PİK'in çocuklardaki psikopatoloji ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ebeveyninde PİK saptanan 3-6 yaş arası 63 çocuk ve ebeveyninde PİK saptanmayan yine 3-6 yaş arası 63 çocuk dahil edildi. Ebeveynlere Sosyodemografik Veri Formu, İnternet Kullanım Alışkanlıkları Formu (İKAF), Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği (YİBÖ), Medya ve Tutumları Ölçeği, Kısa Semptom Envanteri (KSE) ve Erken Çocukluk Envanteri-4 (EÇE-4) ölçeği klinisyen tarafından uygulandı. Verilerin istatistiksel analizinde Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paket Programı (Statistical Program for Social Sciences- SPSS for Windows, 21.0) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Several studies suggest that majority of todays' parents use the internet for both information and social support. However, there are few studies examining the parents' PIU and psychopathology in their children. In this study, we aimed to examine the relationship between parents' PIU and psychopathology in their offspring. Method: Participants were 63 children between the ages of 3-6 whose parents' with PIU and 63 children between the ages of 3-6 years whose parents' without PIU. Psychopathology in children was assessed using the ECI-4 scale (Early Childhood Inventory-4). For statistical analysis of the data, Statistical Program for Social Sciences (SPSS for Windows, 21.0) was used. Results: ADHD (p=0,009), spesific phobia (0,0041) and social phobia (p=0,013) were found to be significantly higher in cases whose parents' with PIU and ADHD and peer conflict level were statistically high in children whose parents' with PIU.