Şeker pancarında (Beta Vulgaris L.) su-verim ilişkilerinin ve bitki su stres indeksi (CWSI) kullanılarak sulama zamanının belirlenmesi
Determination of water-yield relationships and irrigation scheduling using crop water stress index (CWSI) in sugar beet (Beta Vulgaris L.)
  1. Tez No: 683089
  2. Yazar: ALİ KAAN YETİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK NAZMİ CANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma yarı nemli iklim koşullarında, damla sulama yöntemiyle sulanan şeker pancarı bitkisinde, su-verim ilişkilerinin belirlenmesi ve sulama zamanın planlanmasında bitki su stres indeksi kullanım olanaklarının araştırılması amacıyla 2019 yılı yetiştiricilik döneminde yürütülmüştür. Araştırmada 4 farklı sulama konusu oluşturulmuştur. Bu konulardan; S1: Gelişme dönemi boyunca her 7 günde bir 0–90 cm toprak derinliğinde tüketilen suyun tamamının, S2: S1 konusu için belirlenen su miktarının 2/3'ünün ve S3: S1 konusu için belirlenen su miktarının 1/3'ünün deneme parsellerine uygulandığı, S4 ise sulama suyu uygulanmayan (susuz) konu şeklinde oluşturulmuştur. Deneme, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlı olarak planlanmıştır. Çalışmada, konulara göre uygulanan sulama suyu miktarları 135,0 mm ile 750,3 mm arasında, bitki su tüketimi değerleri ise 362,3 mm ile 896,9 mm arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the water-yield relationships and to investigate the use of crop water stress index in irrigation scheduling in sugar beet plants irrigated with drip irrigation in sub-humid climatic conditions, in 2019. Experimental treatments were created with 4 different treatments. Of these treatments S1: Application of 100% of the water depleted at 0-90 cm soil depth for every 7 days during the development period to treatment plots, S2: The application of 2/3 of water amount given to S1 treatment, S3: The application of 1/3 of water amount given to S1 treatment and S4: The treatment that irrigation water was not applied (rainfed treatment). The experiment was carried out in 3 replications according to the randomized complete block design. In the study, the total amount of irrigation water applied according to the experimental treatments varied between 135,0 mm and 750,3 mm and the crop evapotranspiration values varied between 362,3-896,9 mm.