Normal gelişim gösteren çocukların özel gereksinimli kardeşlerine yönelik davranışlarında ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumları ile ilişkisi
The relationship of parents and parenting attitudes in the behaviors of normally developing children towards their siblings with special needs
  1. Tez No: 683090
  2. Yazar: ŞEYMA LALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL KARAKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırmada normal gelişim gösteren çocukların özel gereksinimli kardeşlerine yönelik davranışları ile ebeveynlerin çocuk yetiştirme tutumları arasındakiilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot:Araştırmanın evreni,1 Kasım 2020– 14 Temmuz 2021 tarihleri arasında, Erzurum ilinde Milli Eğitim Müdürlüğü' ne bağlı merkez ilçelerinde bulunan 14 Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde yer alan özel gereksinimli çocukların ebeveynlerinden ve normal gelişim gösteren kardeşlerinden (1073) oluşmaktadır. Araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan, gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 304 normal gelişim gösteren çocuk ve çocukların ebeveynleri araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında; Kişisel Bilgi Formu, Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği, Schaeffer Kardeş Davranışı Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22 programı kullanılmıştır. Bulgular:Çalışma bulguları incelendiğinde; P.A.R.I.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to examine the relationship between the behaviors of normally developing children towards their siblings with special needs and the parenting attitudes of parents. Materialandmethod:The universe of the research consists of parents and normally developing siblings (1073) of children with special needs, located in 14 Special Education and Rehabilitation Centers located in the central districts of the Directorate of National Education in Erzurum, between 1 November 2020 and 14 July 2021. The sample of the study consisted of 304 children with normal development and their parents who met the inclusion criteria and voluntarily agreed to participate in the study. In the collection of data; Personal Information Form, Family Life and Childrearing Attitude Scale, Schaeffer Sibling Behavior Assessment Scale were used. SPSS 22 program was used for data analysis. Results:Study target; P.A.R.I.