Okul çağındaki çocukların COVID-19' a ilişkin tutum ölçeği' nin geliştirilmesi
Development of the school age children's attitude scale towards COVID-19
- Tez No: 683124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN KAVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışma, okul çağındaki çocukların COVID-19'a ilişkin tutumlarının belirlenmesi için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmanın örneklemini Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ortaokullardan basit rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen TOBB Cevdet Yılmaz Ortaokulu, Sultan Abdulhamid Han Ortaokulu, 100. Yıl Ortaokulu ve Vali Güner Orbay Ortaokulu'nda öğrenimine devam eden ve ebeveynlerinden onam alan toplam 591 öğrenci oluşturmuştur. Çalışma verileri Ocak-Nisan 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilen toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”ve "Okul Çağındaki Çocukların COVID-19'a İlişkin Tutum Ölçeği'' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde geçerlik ve güvenirlik analizleri yapılmıştır. Ayrıca demografik bulguların tanımlanmasında sayı ve yüzdelik testleri uygulanmıştır. Bulgular: Ölçek konusuna ilişkin literatürün taranmasıyla elde edilen 60 maddelik ölçek taslağı uzman görüşüne dayalı kapsam geçerliğinin değerlendirilmesi amacıyla 14 uzmana gönderilmiştir. Davis tekniği kullanılarak yapılan analizler sonucunda 49 maddeye düşen ölçeğin ortalama KGİ değeri 0.89 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was conducted to develop a valid and reliable measurement tool to determine the attitudes of school-age children towards COVID-19. Materials and Method: The sample of the study consisted of a total of 591 students who continued their education at TOBB Cevdet Yılmaz Secondary School, Sultan Abdulhamid Han Secondary School, 100. Yıl Secondary School and Vali Güner Orbay Secondary School, which were selected using the simple random sampling method from the secondary schools affiliated to the Bingöl National Education Directorate and obtained the consent of their parents. Study data were collected between January and April 2021. Personal Information Form“ and ”Attitude Scale of School Age Children towards COVID-19" were used in data collection. Validity and reliability analyzes were performed in the evaluation of the data. In addition, number and percentage tests were applied to define demographic findings. Results: The 60-item draft scale, which was obtained by scanning the literature on the subject of the scale, was sent to 14 experts in order to evaluate the content validity based on expert opinion. As a result of the analyzes made using the Davis technique, the average CGI value of the scale, which had 49 items, was calculated as 0.89.