Romatoid artritli hastaların tedavisinde ev egzersizleri ve fizyoterapist eşliğinde yapılan egzersizlerin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparing the effectiveness of home exercises and exercises with physiotherapist in the treatment of patients with rheumatoid arthritis
- Tez No: 683125
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN EKERBİÇER, PROF. DR. ZELİHA ÜNLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, Romatoid Artrit (RA) hastalarının tedavisinde uygulanan fizyoterapist eşliğinde ve ev egzersiz programı şeklinde yapılan egzersizlerin; kas kuvveti, eklem hareket açıklığı, ağrı ve elin fonksiyonelliğini tedavi öncesi ve tedavi sonrası olmak üzere etkinliğini saptamak ve daha sonra bu iki grubu kendi aralarında karşılaştırarak yapılan egzersizlerin hangi grupta daha verimli olduğunu saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya; MCBÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Polikliniği ile, kliniğine gelen ve ilgili hekim tarafından RA tanısı konulan 18-65 yaş arası 60 kadın hasta dahil edildi. Hastalar; 30 kişi Ev Egzersizi Grubu ve 30 kişi Gözetimli Grup olmak üzere rastgele seçilen ve aynı tedavi protokolü uygulanan 2 gruba ayrıldı. Çalışmaya katılan bireylerin el bileği eklem hareket açıklığı gonyometre ile; kavrama kuvveti dijital el dinamometresi ile ölçüldü. Ağrı şiddeti görsel ağrı skalası (VAS) ile; el becerisi, ince motor ve üst ektremite fonksiyonelliği Motor Performans Serisi (MLS) ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmanın sonunda RA hastalarında egzersiz ile her iki grupta da, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, ağrı ve ince motor beceri gibi bireyin günlük yaşam fonksiyonlarında önemli rol oynayan parametrelerin olumlu yönde etkilendiği bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to determine the effectiveness of the exercises performed in the treatment of Rheumatoid Arthritis (RA) patients with a physiotherapist as a home exercise program; for muscle strength, range of motion, pain, and functionality of the hand before and after treatment and then determine in which group the exercises are more efficient by comparing these two groups with each other. Materials and Methods: MCBU Medical Faculty Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Department and sixty female patients aged 18-65 years who came to the clinic and were diagnosed with RA by the attending physician were included in this study. Patients, 30 people in the home exercise group and 30 people in the supervised group, were divided into 2 groups randomly selected and applied the same treatment protocol: The wrist range of motion of the subjects participating in the study was measured with goniometer and grip strength with digital hand dynamometer. Pain intensity is determined by visual analog scale (VAS); dexterity, fine motor and upper extremity functionality were evaluated with the Motor Performance Series (MLS). Results: At the end of the study, it was found that the parameters that play an important role in the daily life functions of the individual such as range of motion, muscle strength, pain and fine motor skills were positively affected by exercise in RA patients in both groups.