Adölesan akne vulgaris; Sistemik komorbiditeler
Adolescent acne vulgaris; Systemic comorbidities
- Tez No: 683178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇE CAN KURU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu çalışmada adölesan akne vulgarisli hastalarda sistemik komorbiditelerin belirlenmesi, akne hastalık şiddeti ile demografik özelliklerin sistemik komorbitelerin mevcudiyetini etkileyip etkilemediğinin prospektif olarak araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu prospektif çalışma 15.03.2020-15.06.2020 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Valiliği İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Kliniği'ne başvuran katılımcılara yüz yüze anket şeklinde yapıldı. Katılımcıların yaşı, cinsiyeti, boyu, kilosu, ailenin aylık geliri, medeni durumu, eğitim düzeyi, yüz yıkama ve banyo alışkanlıkları, güneş maruziyeti ve güneş kremi kullanımı, stres durumu, menstrüel siklusu sorgulandı, vücut kitle endeksi (VKI) hesaplandı, Fitzpatrick deri fototipi kaydedildi. Ek hastalık olup olmadığı, devamlı kullanılan ilaçları, sigara, alkol kullanımı soruldu. Akne hastalığına eşlik edebilecek sistemik hastalıklar; alerjik, sinopulmoner, gastrointestinal, metabolik, ürogenital, nörolojik, psikiyatrik hastalıklar; kas-iskelet sistemi, kalp damar, tiroid, kanser hastalıkları, hormon bozukluğu (kadın), hormon bozukluğu (erkek) olarak gruplandırıldı ve öyküleri alt başlıklar halinde ayrı ayrı sorgulandı, cevaplar araştırmacı hekim tarafından anket formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmada hasta grubuna; dahil edilme kriterlerini karşılayan 409, kontrol grubuna ise; 400 katılımcı dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this prospective research, it was aimed to determine systemic comorbidities and to investigate whether acne disease severity and demographic characteristics affect the presence of systemic comorbidities in patients with adolescent acne vulgaris. Methods: This prospective study was conducted between 15.03.2020-15.06.2020 by participants who applied to the Bakırköy Dr Sadi Konuk Training and Research Hospital by the way of face to face questionnaire. Participants' age, gender, height, weight, monthly income of the family, marital status, education level, face washing and bathing habits, sun exposure and sunscreen use, stress status, menstrul cycle were questioned, body mass index (BMI) was calculated, Fitzpatrick skin Phototype was recorded. Comorbidities, medications, smoking and and alcohol habits questioned. Systemic diseases that may accompany with adolescent acne were categorized as; sinopulmonary, gastrointestinal, metabolic, urogenital, neurological, psychiatric, musculoskeletal, cardiovascular, thyroid, cancer, hormone disorders (female), hormone disorders (male); and their histories were seperately questioned under subheadings and the answers were recorded in the questionaire by the researcher physician. Results: In the research, the patient group; 409 that met the inclusion criteria, while the control group; 400 participants included. At the end of the study, participants data were analyzed.