Mide kanseri tanısı almış hastalarda rezeksiyon öncesi ve sonrasında alınan batın içi sitoloji sonuçlarının retrospektif karşılaştırılması
Comparison of intraabdominal cytology results obtained before and after resection in patients diagnosed with gastric cancer: A retrospective study
- Tez No: 683179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN ÖZGÜR SEZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Mide kanseri cerrahisi esnasında periton yıkama sıvısı elde ederek sitolojik inceleme yapmak tüm dünyada peritoneal yayılımı tespit etmek ve sağkalım hakkında fikir sahibi olmak için kullanılmaktadır. Uyguladığımız rezeksiyon öncesi ve rezeksiyon sonrası 3 bölgeden yıkama sıvısı alma yönteminin sonuçlarını restrospektif inceleyip risk faktörleri, rekürrens ve mortalite açısından karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Eylül 2018 – Eylül 2020 tarihleri arasında elektif opere edilen mide kanserli hastalar retrospektif taranmıştır. Operasyonda rezeksiyon öncesi ve rezeksiyon sonrası batın içi sıvı örnekleri alınan 72 hastadan; batında asit bulunan, tümörün başka organları invaze ettiği, peritonitis karsinomatoza ile uyumlu görünümü bulunan, uzak metastaz tespit edilen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Dışlama kriterleri sonrası 57 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Preop ya da postop malign sitolojili hastalarda tümör çapının anlamlı olarak daha büyük olduğu görüldü (66,67mm vs. 44,44mm) (p=0,006). 43,5mm'den büyük tümörlerde sitoloji pozitifliği riskinin arttığı bulundu. Preop, postop ve tüm grupta pozitif sitolojili hastalarda rekürrens daha çok görüldü (p=0,019). Preop malign sitolojili hastaların sağkalımı preop benign sitolojili hastalara göre daha kötüdür (p=0,011). Lenfovasküler invazyon pozitifliği, perinöral invazyon pozitifliği, T4 tümöre sahip olmak, evre 3 hastalık, malign lenf nodu sayısının çokluğu ile preoperatif sitoloji pozitifliği arasında anlamlı ilişki bulundu (p0,05). En çok pelviste (%66), daha sonra sol üst kadranda sitoloji pozitifliği görüldü. Sonuç: Preoperatif pozitif sitoloji birçok değişken ile ilişkili bulunmuştur. Postoperatif pozitif sitolojinin aynı değişkenler ile ilişkisi bulunamamıştır. Preop negatifken postop pozitifleşen sitolojiler için net bir neden bulunamamıştır. Preop pozitiflikteki anlamlı ilişkiler nedeniyle sıvı örneklerinin batın açıldıktan hemen sonra, tümör manipüle edilmeden önce alınması uygundur. Eğer tek örnek alınacaksa pelvisten alınmalı, ikinci örnek alınacaksa sol üst kadrandan alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: During gastric cancer surgery, obtaining peritoneal washing fluid and performing cytological examination is used all over the world to detect peritoneal spread and have an idea about survival. We aimed to retrospectively examine the results of the method of obtaining irrigation fluid from 3 intraabdominal regions before and after resection in terms of risk factors, recurrence and mortality. Materials and Methods: Patients with gastric cancer who underwent elective surgery between September 2018 and September 2020 were retrospectively screened. There were 72 patients whose intraabdominal fluid samples were taken before and after resection in the operation. Patients with ascites in the abdomen, tumor invasion of other organs, an appearance compatible with peritonitis carcinomatosis, and distant metastasis were excluded from the study. After the exclusion criteria, 57 patients were included in the study. Results: It was observed that the tumor diameter was significantly larger in patients with preoperative or postop malignant cytology (66.67mm vs. 44.44mm) (p = 0.006). It was found that the risk of cytology positivity increased in tumors larger than 43.5 mm. Recurrence was more common in patients with positive cytology in the pre-operative, post-operative, and all groups (p = 0.019). Survival of patients with preop malignant cytology is worse than patients with preop benign cytology (p=0.011). A significant correlation was found between lymphovascular invasion positivity, perineural invasion positivity, T4 tumor, stage 3 disease, the high number of malignant lymph nodes and preoperative cytology positivity (p 0.05). Cytology positivity was seen mostly in the pelvis (66%), then in the left upper quadrant. Conclusion: Preoperative positive cytology was found to be associated with many variables. Postoperative positive cytology was not associated with the same variables. No clear reason was found for postop positive cytologies when preop was negative. Due to the significant associations in preop positivity, it is appropriate to take fluid samples immediately after opening the abdomen, before manipulating the tumor. If a single sample is to be taken, it should be taken from the pelvis, if the second sample is to be taken, it should be taken from the left upper quadrant.