Design and demonstration of low cost modular FMCW radar for educational purposes
Eğitim amaçlı düşük maliyetli modüler FMCW radar tasarımı ve gösterimi
  1. Tez No: 683198
  2. Yazar: IBRAHIM OVAIS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
FMCW radar sürekli dalga frekans modülasyonlu sinyal kullanır. Sürekli dalga radarı hedef mesafesini ölçemeyeceği için frekans modülasyonu(FM) kullanılır. FMCW radar ile hedef mesafe ve hızı kolayca ölçülebilir. Ayrıca FMCW oldukça iyi mesafe çözünürlüğü sağlar. Bu tez çalışmasında, eğitim ve araştırma amaçlı bir FMCW radar tasarımı ve kapalı alan testleri sunulmaktadır. Radar 4.4-4.9 GHz bandında (500 MHz band genişliği) çalışmakta ve oldukça iyi mesafe çözünürlüğü sağlamaktadır. Modüler olarak geliştirilen radar sinyal işleme için basit, ucuz ve kolay bulunabilir bir platform kullanmaktadır. Çalışma kapsamında radarın bir laboratuvar ortamında test ve gösterim çalışmaları gerçekleştirilmekte, çevresel etkilerinde yer aldığı kargaşa altında başarımı irdelenmektedir.
Özet (Çeviri)
FMCW radar uses a continuous wave frequency modulated signal. Frequency modulation (FM) is used because the continuous wave radar cannot measure the target distance. Target distance and speed can be easily measured with the FMCW radar. Also, FMCW provides pretty good range resolution. In this thesis, an FMCW radar design for educational and research purposes and indoor tests are reported . The radar operates in the 4.4-4.9 GHz band (500 MHz bandwidth) and provides very good range resolution. The modular radar uses a simple, inexpensive and readily available platform for signal processing. Within the scope of the study, test and demonstration studies of the radar are carried out in a laboratory environment, and its performance under simple laboratory clutter is examined.