Glial beyin tümörlerinin ilerlemesinde rol oynayan gen ifade değişikliklerinin ve yolakların incelenmesi
Investigation of gene expression changes and pathways that play a role in the progression of glial brain tumors
  1. Tez No: 683197
  2. Yazar: NURHAN KÜLCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ SÜNNETÇİ AKKOYUNLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik ve Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Glial beyin tümörleri, tüm beyin tümörlerinin ve Merkezi Sinir Sistemi tümörlerinin yaklaşık %30'unu ve tüm malign beyin tümörlerinin ise %80'ini oluşturur. Vakaların yaklaşık %55'inde glioma, oldukça agresif bir tümör olan derece IV glioblastoma olarak ortaya çıkar. Glioblastomalı hastalar halihazırda, bir yıldan biraz daha uzun süren bir medyan sağkalım ile kötü bir prognoza sahiptir. Bu tez çalışmasının amacı; glial beyin kanserinde gen ifade farklılıklarının analiz edilmesi, ilgili gen ve yolakların incelenip gliomanın oluşumu ve/veya ilerlemesi üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Yöntem: GEO (Gene Expression Omnibus) veri tabanından 150 glioma örneği ve 15 normal beyin dokusu örneği çalışmaya dahil edildi. Tümörlü dokular ile normal dokular arasındaki ve tümörlü dokularda farklı dereceler arasındaki diferansiyel eksprese olan genleri (DEG'leri) elde etmek için GeneSpring Software versiyon 14.9_gx_pa kullanıldı. DEG listeleri DAVID arayüzüne yüklenip, p-değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Glial brain tumors constitute nearly 30% of all brain tumors and Central Nervous System tumors, and 80% of all of the malignant brain tumors. Nearly 55% of cases have a glioma seen as grade IV glioblastoma, a highly aggressive type of tumor. Patients with glioblastoma have already a poor prognosis with a median survival of over one year. The aim of this study is to analyze gene expression differences for glial brain cancer, to examine the related genes and pathways, and to investigate their effects on glioma formation and/or progression. Method: From GEO (Gene Expression Omnibus) database, 150 glioma samples and 15 normal brain tissue samples were included in the study. GeneSpring Software version 14.9_gx_pa was used to find differentially expressed genes (DEGs) between tumor tissues and normal tissues, and among different grades of tumor tissues. DEG lists were uploaded to the DAVID interface and