Tarihi süreç içinde günümüze kadar çocuk düşürtme ve düşürme suçları
Child abortion and abortion offences in the historical process to date
- Tez No: 683217
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TEVFİK ODMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
5237 numaralı Kanununun İkinci Kitabının İkinci Kısmının Beşinci Bölümde Çocuk Düşürtme, Düşürme veya Kısırlaştırma başlığı altında, 99.Madde de“Çocuk Düşürtme”, 100.Maddede“Çocuk Düşürme”ve 101.Maddesinde de“Kısırlaştırma”başlığı düzenlenmiştir. Kısırlaştırma suçu, tez konusu dışında olduğundan, incelemem altı fıkra halinde düzenlenmiş 99. maddede yer verilen“Çocuk Düşürtme”suçu ve gebe kadının çocuğunu düşürmesi suçu ile sınırlı olacaktır. 99.Maddenin birinci fıkrasında kadının rızası olmaksızın kadının çocuğunun düşürtülmesi, ikinci fıkrasında tıbben zaruret bulunmaması durumu, üçüncü fıkrada birincide yazılı suçun kadının beden veya ruh sağlığı bakımından bir zarara uğraması veya olan ölümüne neden olunması şeklindeki nitelikli halleri ve dördüncüde ise, ikincide yazılı suçun nitelikli halleri; kadının beden veya ruh sağlığı bakımından bir zarara uğraması veya olan ölümüne neden olunması şeklinde düzenlenmiş, ayrıca beşincide rızaya dayalı olsa bile, gebelik süresi on haftayı doldurmamış olan kadının çocuğunu yetkili olmayan bir kişi tarafından düşürtülmesi hüküm altına alınmıştır. Maddenin altıncı fıkrasında ise, yukarıda açıklanan çocuk düşürtme suçu dışında, kadının cinsel suça maruz kalması neticesinde gebe kalması ve süresi yirmi haftadan fazla olmamak ve kadının rızası olması koşuluyla gebeliğe son verilmesi hali, cezasızlık nedeni olarak gösterilmiştir.“Çocuk Düşürme”suçu ise Kanununun yüzüncü maddesinde tek fıkra halinde düzenlenmiş olup, hamileliği yasal süreden fazla olan kadının cenini istemli olarak kendi çabasıyla tahliye etmesi fiili, çocuk düşürme suçu olarak tanımlanmıştır. Yukarıda açıklanan çocuk düşürtme ve düşürme suçları yanında, bu suçlarla ilgili diğer düzenlemelere , 2827 Sayılı Nüfus Planlaması Kanununda yer verildiği görülmektedir. Yasada düzenlenmiş olan“Çocuk Düşürtme”ve“Çocuk Düşürme”suçlarındaki fiiller ile Nüfus Planlaması Hakkında Kanununda yer verilen fiiller; zaman zaman birbirleriyle örtüşmekte ve benzerlik göstermekle birlikte unsurları itibariyle farklı olan söz konusu suçlar, failler ve mağdurlar yönünden, uygulamada birbirine karıştırılan iki ayrı suç ve fiil olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu bakımdan, Tez çalışmasında çocuk düşürtme ve düşürme suçlarının ön koşulu olan gebelik ile ilgili döllenme, zigot, cenin kavramları, Osmanlı İmparatorluğu Döneminde çocuk düşürtme ve düşürme kavramlarının tarihi gelişim süreci içinde ortaya çıkışı ve yasal temelleri anlatılmış, daha sonra ise çocuk düşürtme ve düşürme ile ilgili uluslararası ve ulusal düzenlemeler üzerinde durulmuş ve bu gelişmelerle birlikte her iki fiil ve bu suçların suç genel teorisi için kanuni unsurları ayrıntılı olarak incelenmiş ve öğretideki görüşler ve yargı kararları çerçevesinde karşılaştırılarak ve yorumlar yapılarak açıklanmış benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmuş ve ilgili konularda yeni görüşler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The offenses of“Abortion”in Article 99,“llegal Abortion”in Article 100 and“castrating”in Article 101 are regulated under the title of Abortion, Abortion or castrating in the second part of the second book of Penal Code . The crime of“Abortion”, which is included in Article 99, which we exclude from our examination of the crime of castrating, which is outside of our subject, is regulated in six paragraphs. And in the first article of this paragraph is regulated as offenses of abortion child of the woman without the consent of the woman, in the second paragraph although there is no medical obligation abortion of the child of a woman whose gestation period was more than ten weeks. The qualified cases of the offense written in paragraph 1 of paragraph 3: the loss of a woman's physical health or causing her death and the qualified cases of the offense specified in paragraph 2 of paragraph 4; It is regulated in the way that a woman suffers a physical or mental health harm or causes her death. Paragraph 5 stipulates that a woman whose pregnancy period has not completed ten weeks should have her child aborted by an unauthorized person, even if it is based on consent. In the 6th paragraph of the article, the crime of being a victim sexual assault or more sexual abuse and termination of pregnancy, provided that the woman's consent is not than twenty weeks, is shown as the reason for impunity. The crime of“abortion”is regulated as a single paragraph in Article 100 numbered 5237, and the act of abortion by a woman gestational period more than ten weeks is defined as the crime of abortion. In addition to the crimes of abortion and illegal abortion explained above, other regulations related to these crimes are also included in the Population Law. The crimes“Abortion”and“illegal Abortion”regulated in the Turkish Penal Code have similarities with the acta in the Population Planning Law from time to time and the crimes which are different in terms of their elements, appear as two separate crimes and acts that are mixed in practice in terms of perpetrators and victims. In this regard, in this thesis, pregnancy which is the prior condition of the crimes of abortion and illegal abortion related to fertilization, zigote, fetus and the legal foundation of crimes of abortion , illegal abortion in the historical development process of the Ottoman Empire Period has been explained. Afterwards, international and national regulations on abduction and abortion were emphasized and together with these developments, both acts were examined in detail with all their elements. Similarities, differences were revealed and new opinions were presented on related issues.