Yerel piyasadan küresel piyasaya antepfıstığı ekonomi politiği
From local market to global market pistachio economy policy
- Tez No: 683218
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tarım gıda sosyolojisi disiplin olarak toplumsal olguları barındırmaktadır. Çalışmada, tarımsal alanın ve sosyolojinin etkileşiminin temel disiplin olarak incelenmesi yer almaktadır. Tarım alanında küreselleşme ve tekelleşme incelemesi, tarımsal çalışma alanına çeşitli perspektifler sunma çabasındadır. Bu bakış açısıyla çalışmada tarımsal üreticilerin hangi bağlarla ticarette bulundukları incelenmektedir. Tarım gıda sosyolojisinden yola çıkan çalışmada, antepfıstığı ticaretindeki ilişkiler ele alınmaktadır. Antepfıstığı ticaretindeki hangi etkenlerin önemli olduğu, ticaret ilişkileri anlamak adına önem taşımaktadır. Bu çalışmanın yapılabilmesi için seçilen yöntem derinlemesine görüşmelerle beraber teori literatürünün incelenmesi yapılmasıdır. Saptamanın temele alınması için seçilen yöntem ticaretteki ilişkilerin anlaşılmasını içermektedir. Oluşturulan ticaret bağlarının çözümlenebilmesi için küreselleşme ve neoliberalleşme konuları incelenmektedir. Bu incelemelerle beraber saha verileri değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Sociology of agricultural food includes social facts as a discipline. In the study, the interaction of the agricultural field and sociology is examined as the basic discipline. The study of globalization and monopoly in the field of agriculture attempts to present various perspectives to the field of agriculture. From this point of view, the ties with which agricultural producers engage in trade are examined in this study. The study, based on agri-food sociology, deals with the relationships in the pistachio trade. Which factors are important in pistachio trade is important in understanding trade relations. The method chosen to conduct this study is to examine the theory literature together with in-depth interviews. The method chosen to base the determination involves understanding the relationships in trade. Globalization and neoliberalization issues are examined in order to resolve the created trade links. With these examinations, field data are evaluated.