Türkiye ekonomisinde işgücü piyasasının bazı niteliksel belirleyicileri üzerine ampirik bir çalışma
An empirical study on some qualitative determinants of labor market in Turkish economy
  1. Tez No: 683216
  2. Yazar: FATMA DİLA TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN UÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
İşsizlik, Türkiye'de ve dünyada gitgide büyüyen bir sorun halini almıştır. İşsizlik bireylerde ekonomik, sosyal ve psikolojik birçok probleme sebep olmaktadır. İşsizlik sorununun çözümü için dünyada her geçen gün yeni politikalar üretilmektedir. Bu çalışmada, işgücü piyasasının belirleyicilerinden olan; yaş, cinsiyet, medeni hal, eğitim durumu, yerleşim türü, iş deneyimi ve iş kolu değişkenlerinin işsizlik üzerine etkileri ilk olarak bir dizi Ki-kare analizi ve ardından Binary Lojistik Regresyon analizi yapılarak incelenmiştir. Bunlara ek olarak, bahsi geçen değişkenler ile bireylerin tercih ettiği iş arama kanalları arasındaki ilişki irdelenerek iş arama kanallarının etkinliği analiz edilmiştir. Çalışmada yapılan analizlerden elde edilen sonuçlar ile Türkiye ekonomisinin işgücü piyasası belirleyicilerinin bireylerin istihdamı üzerinde etkili olup olmadığı araştırılarak işgücü piyasasına ışık tutulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unemployment has taken a growing problem state in Turkey and in the World. Unemployment causes economic, social and psychological problems for individuals. All over the world, new policies are produced every day to solve the unemployment problem. In this study, the determinants of the labor market; the effects of age, gender, marital status, educational status, type of residence, work experience, and job line variables on unemployment were first examined using a series of Chi-square analyzes, followed by Binary Logistic Regression analysis. In addition, the relationship between the aforementioned variables and the job search channels preferred by individuals was examined and the effectiveness of job search channels was analyzed. With the results obtained from the analyzes made in the study, it is investigated that whether the determinants of labor market of Turkish economy were found to have effects on individuals' employment, and is aimed to shed light on the labor market.