Lise öğrencilerinin çevrimiçi oyun bağımlılığı ile akran ilişkileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relationship between high school students' online game addiction and peer relationship
- Tez No: 683224
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET PEKŞEN SÜSLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin çevrimiçi oyun bağımlılığı ile akran ilişkilerinin niteliği arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın modeli, ilişkisel tarama modelidir. Araştırma grubunu, İstanbul ilinin Ümraniye ilçesindeki liselere devam eden 394 öğrenci (199 kız, 195 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin yaşları 14-17 arasında değişmektedir (Ort=15,11, Ss=,757). Veri toplamada“Çevrimiçi Oyun Bağımlılığı Ölçeği”ve“Akran İlişkileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde normallik varsayımı karşılanmadığı için değişkenler ortalamaları arası farkların araştırılmasında Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Lise öğrencilerinin çevrimiçi oyun bağımlılığı puanları ile akran ilişkileri puanları arasında anlamlı bir ilişkinin olup olmadığının incelenmesi amacıyla Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, lise öğrencilerinin çevrimiçi oyun bağımlılığı puanları cinsiyete ve oyun oynama amacına göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Lise öğrencilerinin akran ilişkileri puanlarının cinsiyet, yaş ve oyun oynama amacına göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Son olarak, lise öğrencilerinin çevrimiçi oyun bağımlılık düzeyleri ve akran ilişkileri niteliği arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The goal of this research is to examine the relationship between online game addiction and peer relationships among high school students. The model of research is the relational screening model. The research group consists of 394 students (194 girls, 195 boys) who attend high schools in Umraniye District of Istanbul province. The ages of the students involved in the study ranged between 14-19 (Mean=15,11, SD=,757).“The Online Game Dependency Scale”and“Peer Relationships Scale”have been used in data collection. Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis test were used to investigate differences between variables because the normality assumption was met in the analysis of research data. Pearson correlation was applied to determine whether high school students had a significant relationship between their online game addiction scores and their peer relationship scores. The results of the study showed that high school students 'online game addiction scores differed significantly according to gender, and purpose of the game, while high school students' peer relationship scores differ significantly according to gender, age and purpose of the game. Finally, it has been reached that there is a positive directional meaningful relationship between high school students ' levels of online gaming addiction and their peer relationships.