Sığır sütlerinden izole edilen koagulaz negatif stafilokoklarda makrolid-linkosamid direnci ve direnç ile ilişkili genlerin araştırılması
Investigation of macrolide-lincosamide resistance and genes related to resistance in coagulase negative staphylococci isolated from bovine milk
- Tez No: 683233
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÜRTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada, sığırlarda mastitis olgularından izole edilen koagulaz negatif stafilokoklarda Makrolid-Linkosamid grubu antimikrobiyal maddelere duyarlılığın ve direnç genlerinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla sığır sütlerinden elde edilen 52 adet KNS izolatı kullanıldı. İzolatlarda; 15'i Staphylococcus capitis, 8'i S. equorum, 8'i S. haemolyticus, 5'i S. epidermidis, 4'ü S. pettenkoferi, 3'ü S. lugdunensis, 2'si S. warneri ve her birinde 1'er izolat olmak üzere, S. cohnii, S. pasteuri, S. vitulinus, S. hominis, S. xylosus, S. chromogenes ve S. kloosi olmak üzere 14 KNS türü identifiye edildi. 52 KNS izolatının 4'ü erythromycin; 1'i clindamycin, 4'ü azithromycin, 1'i spiramycin, 1'i tylosin, 7'sinin tulathromycine dirençli olduğu belirlenirken, 2'si clindamycin, 1'si azithromycin, 6'sının spiramycin, 5'inin tylosin ve 8'inin de tulathromisin'e orta dirençli olduğu tespit edildi. Eritromisin dirençli bulunan 4 izolatın 3'ünde indüklenebilir klindamisin direnci, eritromisine duyarlı diğer 2 izolatın 1'inde yapısal, diğerinde klindamisine orta direnç belirlendi. Erythromycin dirençli, ancak indüklenebilir klindamisin direnci bulunmayan 1 Staphylococcus capitis izolatında msrA ve msrB genleri ile birlikte mphA geni; erythromycin duyarlı, spiramisin, tylosin ve tulatromisine orta dirençli 1 S. capitis izolatında ise sadece mphA geni; erythromycin ve indüklenebilir klindamisin direnci bulunan 1 S. haemolyticus izolatında ermC geni ile birlikte mphA geni, 1 S. epidermidis izolatında ise sadece ermC geni; klindamisine orta dirençli 1 Staphylococcus epidermidis izolatında da mphA ve InuA geni belirlendi. Tylosin veya tulathromisine orta dirençli 2 S. haemolyticus ve tulathromisine orta dirençli 1 S. epidermidis ile tulathromisin dirençli 1 S. chromogenes izolatında mphA geni bulunurken, klindamisine dirençli S. hominis ve tulathromisin-tylosin dirençli Staphylococcus xylosus izolatında belirlenmedi. S. pasteuri izolatında ermC, mphA veya InuA genleri bulunmadı. Sonuç olarak; KNS izolatlarında belirlenen ML grubu antimikrobiyal direnç ve direnç ile ilişkili genlerin varlığının sığırlarda mastitiste önemli rol oynayabileceği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine susceptibility and resistance genes to Macrolide-Lincosamide group antimicrobial agents in coagulase negative staphylococci isolated from mastitis cases in cattle. For this purpose, 52 CNS isolates obtained from bovine milk were used. In isolates; 15 Staphylococcus capitis, 8 S. equorum, 8 S. haemolyticus, 5 S. epidermidis, 4 S. pettenkoferi, 3 S. lugdunensis, 2 S. warneri and each 14 CNS species, 1 isolate each, S. cohnii, S. pasteuri, S. vitulinus, S. hominis, S. xylosus, S. chromogenes and S. kloosi were identified. Of the 52 CNS isolates, 4 were erythromycin; 1 clindamycin, 4 azithromycin, 1 spiramycin, 1 tylosin, 7 were determined to be resistant to tulathromycin, 2 were clindamycin, 1 azithromycin, 6 spiramycin, 5 tylosin and 8' It was also determined that the rat was moderately resistant to tulathromycin. Inducible clindamycin resistance was determined in 3 of the 4 isolates that were resistant to erythromycin, structural resistance was determined in 1 of the other 2 isolates susceptible to erythromycin, and moderate resistance was determined in the other isolates. In 1 Staphylococcus capitis isolate resistant to erythromycin but not inducible clindamycin resistance, msrA and msrB genes together with the mphA gene; In 1 S. capitis isolate susceptible to erythromycin, moderately resistant to spiramycin, tylosin and tulathromycin, only the mphA gene; In 1 S. haemolyticus isolate with erythromycin and inducible clindamycin resistance, the mphA gene together with the ermC gene, and in 1 S. epidermidis isolate, only the ermC gene; mphA and InuA genes were also determined in 1 Staphylococcus epidermidis isolate that is moderately resistant to clindamycin. While the mphA gene was found in 2 S. haemolyticus moderately resistant to tylosin or tulathromycin, and 1 S. epidermidis and tulathromycin-resistant 1 S. chromogenes isolates moderately resistant to tulathromycin, it was not detected in clindamycin-resistant S. hominis and tulathromycin-tylosin-resistant Staphylococcus xylosus isolates. No ermC, mphA or InuA genes were found in the S. pasteuri isolate. In conclusion; It was concluded that the presence of ML group antimicrobial resistance and resistance-related genes determined in CNS isolates may play an important role in mastitis in cattle.