Hiperemezis gravidarum tanılı hastaların serum laktat düzeyinin gebelik prognozu ile ilişkisinin belirlenmesi
  1. Tez No: 683234
  2. Yazar: EZGİ TURGUT
  3. Danışmanlar: DR. BURAK KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Giriş: Hiperemezis gravidarumda mide içeriğinin uzun süreli kaybı hipokloremik metabolik alkaloza yol açmaktadır . Metabolik alkaloza akut kompanzasyonda solunum merkezi, kronik kompanzasyonda ise böbrekler devreye girer. Akut kompanzasyon sırasında ventilasyonu kontrol eden kemoreseptörler pH'daki artışa yanıt olarak ventilasyonu azaltırlar, bu şekilde pCO2 ve H+ oluşumu artar ve pH normale doğru düşürülmeye çalışılır. Respiratuar asidoz ile kompanzasyon sağlanır. Respiratuar asidozda düşük oksijen yani hipoksi görülür. Biz bu çalışma ile hiperemezis gravidarumu olan gebelerde ilerleyen gebelik haftalarında oluşan gebelik komplikasyonlarının bu dönemdeki hipoksi ile ilişkisini maternal serum laktat düzeyini ölçerek değerlendirmeyi amaçladık. Materyal Metot: Çalışmaya Mayıs 2015-Mayıs 2016 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran takip edilen ve ilk trimesterde (
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Long term loss of stomach contents in hyperemesis gravidarum would lead to hypochloremic metabolic alkalosis. In cases of metabolic alkalosis with acute compensation, the repository center would step in, while in cases of chronic compensation, the kidneys would become involved. The chemoreceptors that control ventilation during acute compensation reduces ventilation as a response to the increase in pH level; this way, pCO2 and H+ formation is elevated, and the body tries to lower the pH down to normal. Compensation is ensured by respiratory acidosis. Respiratory acidosis presents with low oxygen, i.e. hypoxia. The foregoing study is aimed at assessing the relation of pregnancy-related complications which present in the later weeks of pregnancy with hypoxia that occurs in the same period in pregnant women suffering from hyperemesis gravidarum, by measuring the maternal serum lactating level. Material Method: The present involves a total of 100 pregnant women including 50 patients diagnosed with hyperemesis gravidarum in the first trimester (