Erzurum ilinde ortaokul öğrencilerinde yeme bozukluklarının görülme sıklığı ve sosyal medya kullanımı ile ilişkisi
In Erzurum province, the incidence of eating disorders in secondary school students and its relationship with the use of social media
- Tez No: 683243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE SARİYE AKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Erzurum İlinde Ortaokul Öğrencilerinde Yeme Bozukluklarının Görülme Sıklığı ve Sosyal Medya Kullanımı ile İlişkisi Bu çalışma, erken ergenlik döneminde yeme bozukluklarının görülme sıklığını ve sosyal medya kullanımı ile ilişkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya Erzurum ilinde eğitim gören 505 adolesan dahil edilmiştir. Adolesanların genel bilgileri, beslenme alışkanlıkları ve sosyal medya kullanım özellikleri anket formu aracılığıyla öğrenilmiştir. Adolesanların yeme bozukluklarını saptamak için YTT-26 ve sosyal medyada fiziksel görünüm karşılaştırması yapma derecelerini değerlendirmek için SMFGKÖ uygulanmıştır. Adolesanların 295'i kız (%58.4), 210'u erkek (%41.6) olup yaş ortalamaları 12.04±1.18 yıldır. YTT-26 ve SMFGKÖ puan ortalamaları sırasıyla 14.44±10.93 ve 5.98±8.89 olarak bulunmuştur. Adolesanların %26.7'sinde yeme davranışı bozukluğu saptanmıştır. Adolesanların %47.6'sının günde bir saatten az sosyal medya kullandığı belirlenmiştir. Sosyal medya kullanım süresi, YTT-26 ve SMFGKÖ puan ortalamaları ile yeme davranışı bozukluğu olanların oranları açısından cinsiyetler arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Sosyal medya hesabı olanların YTT-26 ve SMFGKÖ puan ortalamaları hesabı olmayanlara göre yüksek saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the incidence of eating disorders in early adolescence and its relationship with the use of social media. Five hundred and five adolescents studying in Erzurum province participated in the study. General information, nutritional habits and social media usage characteristics of the adolescents were learned through a questionnaire form. EAT-26 was applied to determine the eating disorders of adolescents and SM-PACS was applied to evaluate their degree of physical appearance comparison on social media. 295 of the adolescents are girls (58.4%) and 210 are boys (41.6%) and their mean age is 12.04 ± 1.18 years. The mean EAT-26 and SM-PACS scores were found to be 14.44 ± 10.93 and 5.98 ± 8.89, respectively. Eating behaviour disorder was found in 26.7% of the adolescents. It was determined that 47.6% of adolescents use of social media for less than an hour a day. There was no significant difference between the genders in terms of duration of social media use, the mean EAT-26 and SM-PACS scores, and the rates of those with eating behavior disorder (p> 0.05). The mean EAT-26 and SM-PACS scores of those with social media accounts were found to be higher than those who did not have an account (p 0.05).