Prenatal stres oluşturulmuş sıçanlarda şizofreni ile ilişkili mekanizmaların gen ekspresyonu açısından incelenmesi
Evaluation of schizophrenia-related mechanisms in prenatal stressed rats at gene level
  1. Tez No: 683253
  2. Yazar: OZAN ÖZGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE KANIT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Erken yaşam dönemlerinde maruz kalınan prenatal stresin beyin fonksiyonlarını etkilediği ve yetişkinlik döneminde ortaya çıkan çeşitli hastalıklara zemin hazırladığı yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur. Şizofreni genetik ve çevresel etmenlerin birlikte rol aldığı, beynin gelişimsel bir bozukluğu olarak kabul edilmektedir. Şizofreniyi tetikleyen süreçler ve hastalığın gelişim mekanizmaları henüz tam olarak açıklığa kavuşturulamamıştır. Prenatal stresin şizofreni başta olmak üzere birçok nöropsiyatrik hastalığın etyolojisinde rol oynadığı düşünülmektedir. Çalışmamızın amacı deksametazon uygulanması ile oluşturulan prenatal stres modelinde şizofreni aday genlerinin ekspresyonlarındaki değişimlerin incelenmesidir. Çalışmamızda prenatal stres modelinin oluşturulması için hamile sıçanlara hamileliklerinin üçüncü trimestırının başlangıcından (14. gün) hamileliklerinin son gününe (21. gün) kadar 1 ml/kg/gün serum fizyolojik, 0.1 mg/kg/gün ve 0.2 mg/kg/gün deksametazon i.p. olarak verilerek kontrol, D1 ve D2 grupları oluşturulmuştur. Uygulama alan hamile sıçanlar doğum yaptıktan sonra erkek yavruları 3 aylıkken dekapite edilmiştir. Erkek yavrulara (n=5) ait hipokampüs örnekleri gen ekspresyonu çalışmaları için kullanılmıştır. Bu örneklerde şizofreni aday genleri olduğu düşünülen nikotinik reseptör alfa 7 alt birimi (CHRNA7), nikotinik reseptör alfa 4 alt birimi (CHRNA4), reelin (Reln), distrobrevin bağlayan protein 1 (Dtnbp1), nörogulin 1 (Nrg1), kalsinörin A (PPP3CA), sinapsin II (Syn2), sinapsin III (Syn3), katekol-O-metiltransferaz (Comt), G-protein sinyalizasyon düzenleyicisi 4 (Rgs4), disrupted-in-schizophrenia-1 (Disc1) genlerinin ekspresyonları incelenmiştir. Bu amaçla sırasıyla hipokampüs örneklerinden total RNA izolasyonu, total RNA'dan cDNA sentezi (revers transkripsiyon), real-time PCR ile mRNA düzeylerinin analizi yapılarak mRNA ekspresyonlarındaki değişim 2-∆∆CT yöntemine göre hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recent studies have shown that exposure to prenatal stress in early life, affects brain functions and predisposes to a variety of diseases diagnosed in adulthood. Schizophrenia is accepted as a developmental disorder of the brain in which genetic and environmental factors play a role together. The processes that trigger schizophrenia and the development mechanisms of the disease have not been fully explained yet. Prenatal stress is thought to contribute to the etiology of various neuropsychiatric diseases, including schizophrenia. The aim of our study is to observe the changes in the expressions of schizophrenia candidate genes in the prenatal stress model created via the administration of dexamethasone. Aiming to create a prenatal stress model in our study, pregnant rats were given 1 ml / kg / day saline, 0.1 mg / kg / day and 0.2 mg / kg / day dexamethasone i.p. from the beginning of the third trimester of pregnancy (14 days) to the last day of pregnancy (21 days). Thus control, D1 and D2 groups were formed. Male offspring were decapitated when they were 3 months old. Hippocampus samples of male offspring (n = 5) were used for gene expression studies. In these examples, nicotinic receptor alpha 7 subunit (CHRNA7), nicotinic receptor alpha 4 subunit (CHRNA4), reelin (Reln), dystrobrevin binding protein 1 (Dtnbp1), neurogulin 1 (Nrg1), calcineurin A (PPP3CA), synapsin II (Syn2), synapsin III (Syn3), catechol-O-methyltransferase (Comt), G-protein signaling regulator 4 (Rgs4), disrupted-in-schizophrenia-1 (Disc1) genes (which are thought to be schizophrenia candidate genes) were investigated. For this purpose, total RNA isolation from hippocampus samples, cDNA synthesis from total RNA (reverse transcription), real-time PCR analysis of mRNA levels were performed and the change in mRNA expressions was calculated according to the 2-∆∆CT method.