Fetal ve pubertal dönemde endotoksin maruziyetinin dişi sıçanlarda enflamatuvar ve oksidatif parametreler üzerine etkisi.
Investigation of inflamatory and oxidative parameters in female rats exposed to endotoxins during fetal and pubertal period
  1. Tez No: 437517
  2. Yazar: HİLAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Fetal ve Pubertal Dönemde Endotoksin Maruziyetinin Dişi Sıçanlarda Enflamatuvar ve Oksidatif Parametreler Üzerine Etkisi. Amaç: Fetal ve pubertal dönemde endotoksin (veya lipopolisakkarit, LPS) maruziyetinin enflamatuvar ve oksidatif stres parametreleri üzerine etkileri bilinmemektedir. Mevcut tezin amacı, fetal ve pubertal dönemlerde endotoksinlere maruz kalan sıçan yavrularında hematolojik parametreler, TNF-alfa, IL-1beta, kortikosteron, LH ve FSH düzeyleri ile doku oksidatif stres düzeylerini incelemekti. Materyal ve metot: Sıçanlara gebeliklerinin 17-18. günlerinde (fetal dönem) steril salin (n=5) veya endotoksin (n=5, Escherichia coli, 50 μg/kg) intraperitoneal olarak enjekte edildi. Doğan dişi yavrular, postnatal 60. günde (pubertal dönem) iki gruba ayrılarak steril salin (SF, n=17) veya endotoksin (LPS, n=17) enjekte edildi ve toplam dört deneysel grup oluşturuldu (SF+SF, SF+LPS, LPS+SF ve LPS+LPS). Pubertal dönemde yapılan enjeksiyonlardan 4 saat sonra deney sonlandırılarak kan ve doku örnekleri alındı. Hematolojik parametreler, kortikosteron, LH, FSH, IL-1beta, TNF-alfa düzeyleri kanda; oksidatif stress parametreleri (SOD, CAT, MDA, GSH) ise böbrek, kalp, karaciğer dokularında incelendi. Bulgular: Nötrofil % oranı SF+SF grubunda SF+LPS, LPS+SF ve LPS+LPS gruplarına göre daha düşüktü (p=0.001). Kortikosteron, LH ve FSH düzeyi gruplar arasında farklı değilken TNF-alfa düzeyi LPS+LPS grubunda SF+SF ve LPS+SF gruplarından daha yüksekti (p=0.005).
Özet (Çeviri)
Investigation of Inflamatory and Oxidative Parameters in Female Rats Exposed to Endotoxins During Fetal and Pubertal Period Aim: Effects of fetal and pubertal edotoxin exposure (or lipopolysaccharide, LPS) on inflammatory and oxydative stress parameters are not known. Aim of the current thesis was to investigate the effects of fetal and pubertal endoxin exposure on hematological parameters, TNF-alpha, IL-1beta, corticosterone, LH and FSH levels and tissue oxydative stress parameters in female rat pups. Material and method: Rats were injected intraperitoneally sterile saline (n=5) or endotoxin (n=5) on days 17-18 of pregnancy. Following birth, female pups were subdivided into two groups and injected either strerile saline (SF, n=17) or endotoxin (LPS, n=17) on postnatal day 60 and four experimental groups were formed (SF+SF, SF+LPS, LPS+SF ve LPS+LPS). Blood and tissue samples were taken 4 hours postinjection at prepubertal period. Hematologic parameters, corticosterone, IL-1beta, TNF-alpha were determined in blood; and oxidative stress parameters were studied in kidney, heart and liver of tissues. Results: Neutrophil % ratio of SF+SF group was lower than SF+LPS, LPS+SF and LPS+LPS groups (p=0.001). Corticosterone, LH and FSH levels were not differentbetween the groups but TNF-alpha level of LPS+LPS groups was higher than SF+SF and LPS+SF groups (p=0.005).