İnspiratuar kas ısınma egzersizinin hokeyde drag-flick ve şut performansına etkisi
Influence of inspiratory muscle warm-up exercise on field hockey drag-flick and shooting performance
  1. Tez No: 683254
  2. Yazar: NAHSEN AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmanın amacı inspiratuar kas egzersizinin hokeyde drag-flick ve şut performansına etkisinin incelenmesidir. Bu amaçla hokey sporu ile uğraşan 30 birey, deney grubu olarak çalışmaya katılmıştır. Deneklere ilk olarak ısınma olmadan 20 drag-flick ve 20 şut attırılmıştır. Ardından 30 nefes x 2 set şeklinde ve setler arasında 1 dakikalık dinlenme verilerek %5 şiddetinde placebo ve %40 şiddetinde (RWU) inspiratuar kas ısınma egzersizi (maksimal inspiratuar basınç, MIP) uygulanmıştır. Her uygulanan testin ardından önceden puanlaması hazırlanmış olan hokey kalesine 20 atış drag-flick ve 20 atış şut attırılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 programında analiz edilmiştir. Normallik ve homojenlik sınamasının ardından tekrarlı ölçümler için tek yönlü varyans analizi ve LSD düzeltmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of inspiratory muscle exercise on drag-flick and shooting performance in hockey. For this purpose, 30 individuals engaged in hockey sports participated in the study as an experimental group. The subjects were applied three inspiratory muscle warm-up exercises (maximal inspiratory pressure, MIP): at 5% intensity (placebo) and 40% intensity (RWU), with 30 breaths x 2 sets and 1 minute rest between sets, first without warming up. After each test, 20 shots drag-flick and 20 shots were performed at the hockey goal, whose scoring was prepared before. The data obtained were analyzed in SPSS 22.0 program. After testing for normality and homogeneity, one-way analysis of variance and LSD correction were performed for repeated measurements.