Mastektomi ameliyatı sonrası hasta bakım yönetiminde yüksek gerçeklikli simülasyon eğitimi etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of high reality simulation training effectiveness in patient care management after mastectomy surgery
- Tez No: 683282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELKIZ KIZILTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KOÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma hemşirelik öğrencilerinde yüksek gerçeklikli simülatör eğitiminin mastektomi ameliyatı sonrasında öğrenciler üzerindeki kendine güven ve memnuniyet ile hasta bakım yönetimine ait bilgi ve beceri düzeyleri açısından etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma örneklemini Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 4. Sınıf 78 öğrenci oluşturmaktadır. Yüksek gerçeklikli simülatör eğitimi alan hemşirelik öğrencilerinin ön test ve son test bilgi testi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate the effects of high-reality simulator training in nursing students in terms of self-confidence and satisfaction on students after mastectomy, and their knowledge and skill levels in patient care management. The sample of the study consists of 78 students in the 4th grade of Recep Tayyip Erdogan University, Faculty of Health Sciences, Department of Nursing. A statistically significant difference was found between pre-test and post-test knowledge test scores of nursing students who received high-reality simulator training (p0.05).