Deneysel akciğer kanseri modelinde standart tedaviye deguelin'in katkıları
Deguelin's contribution to standard therapy in an experimental lung cancer model
  1. Tez No: 683283
  2. Yazar: HAKAN CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL HÜRAY İŞLEKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Moleküler Tıp, Onkoloji, Biochemistry, Molecular Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Kanserin tedavisi yoğun çabalara rağmen zor olmakla birlikte önlenmesi de bir o kadar zor ve önemlidir. Mücadelenin bu kadar yoğun ve fazla olmasına bağlı olarak dünya genelinde kanser ölüm nedenlerinde ne yazık ki önde gelmektedir. Akciğer kanseri ise dünyada kansere bağlı ölümler arasında cinsiyet fark etmeksizin ilk sırada yer almaktadır. Kanserin tedavisinde kullanılan en etkili kemoterapötik ajanlar, normal dokular için toksik etki göstermektedir ve yan etki görülme sıklığı bu nedenle yüksektir. Bundan dolayı, toksisitesi olmayan yada en az olan tedavi edici veya prevantif etkisi olan yeni ilaçlara ve rejim metodlarına ihtiyaç vardır. Bu çalışma, Deguelin'in in vitro ve in vivo akciğer kanseri modelinde etkin konsantrasyonda kanser hücrelerinin proliferasyonuna inhibe edici etkiye sahip olması ve [DEG+DTX]/2 kombinasyonunun akciğer kanseri hücrelerini ve tümör volümünü azaltıcı etkisinin ilaçların ayrı ayrı kullanılmasına göre de başarılı olabileceği hipotezini test etmek amacıyla gerçekleştirildi. LAK hücre hatlarında Dosetaksel ve Deguelin'in tek başlarına sitotoksik etkileri araştırılarak IK50 dozları belirlendi. Belirlenen etkin konsantrasyonlar, Deguelin, Dosetaksel ve kombinasyonları LAK hücrelerine uygulandı. Hücre kültürüne bağlı akım sitometrik analizler (apoptoz, hücre döngüsü), migrasyon analizi ve 3B anjiyogenezis (tubular formasyon) metodları gerçekleştirildi. Bu çalışmanın önemli basamağı olan LAK hücre hattı ile C57BL/6 fareler üzerinde oluşturulan sinjeneik akciğer kanseri in vivo modelinde, DEG, DTX ve kombinasyonlarının anti-kanser, apoptotik ve anti-anjiyojenik etkileri incelendi. Araştırmamızda, DEG+DTX kombinasyonunun in vitro deney modelinde, ilaçların tekli kullanımlarına göre hücre proliferasyonunu baskılamada daha başarılı olduğu halde, in vivo deney modelinde ise tümör volümü, apoptozis belirteçleri ve anjiyogenezis gen ekspresyon düzeylerinde bu başarı tekli tedavi lehine dönmüştür. Bu durumda kombinasyon dozunun tekrar değerlendirilmesi yada tedavi rejiminde zaman diliminin kombinasyon dozu için farklı ayarlanması gerektiği sonucu çıkmaktadır. Deguelin'in antikanser etkisi, kanser hücrelerinin proliferasyonunu ve tümör yayılımını azaltıcı yönde olabileceğidir.
Özet (Çeviri)
Although the treatment of cancer is difficult despite intense efforts, its prevention is also difficult and important. Due to the fact that the struggle is so intense and high, unfortunately, cancer is the leading cause of death worldwide. Lung cancer, on the other hand, ranks first among cancer-related deaths in the world, regardless of gender. The most effective chemotherapeutic agents used in the treatment of cancer are toxic to normal tissues and the incidence of side effects is therefore high. Therefore, there is a need for new drugs and regimen methods with no or minimal therapeutic or preventative effects. This study hypothesized that Deguelin has an effective concentration inhibitory effect on the proliferation of cancer cells in an in vitro and in vivo lung cancer model, and that the effect of the [DEG + DTX] / 2 combination to reduce lung cancer cells and tumor volume can also be successful compared to the use of drugs separately. IK50 doses were determined by investigating the cytotoxic effects of Docetaxel and Deguelin alone in LLC cell lines. The determined effective concentrations of Deguelin, Docetaxel and their combinations were applied to the LLC cells. Flow cytometric analysis (for apoptosis, cell cycle), migration analysis, and 3D angiogenesis (tubular formation) methods were performed using cell cultures. The anti-cancer, apoptotic and anti-angiogenic effects of DEG, DTX, and their combinations were investigated in an in vivo model of syngeneic lung cancer on C57BL / 6 mice with the LLC cell line, which was an important step of this study. In our study, although the DEG + DTX combination was more successful in suppressing cell proliferation than single use of drugs in the in vitro experimental model, this success in tumor volume, apoptosis markers, and angiogenesis gene expression levels in the in vivo experimental model turned in favor of single therapy. As a result, it is concluded that the combination dose should be re-evaluated or the time frame in the treatment regimen should be adjusted differently for the combination dose. Deguelin's anticancer effect may be through reducing the proliferation of cancer cells and tumor spread.