Yoğun bakım hemşirelerinin hastaların psikososyal bakım konusunda konsültasyon liyezon psikiyatri hemşireliğine olan gereksinimlerinin belirlenmesi
Determination of intensive care nurses' needs for consultation-liaison psychiatric nursing in psychosocial care of patients
- Tez No: 683300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY YAZICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hast. Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin hastaların psikososyal bakım konusunda konsültasyon liyezon psikiyatri hemşireliğine olan gereksinimlerinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara Gazi Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi'nin erişkin yoğun bakım ünitelerinde çalışan 110 hemşire, örneklemini ise, çalışmaya katılmayı kabul etmiş 80 hemşire oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerini ve konsültasyon liyezon psikiyatri hemşireliği gereksinimlerine yönelik soruları içeren iki bölümden oluşan veri toplama formu ile 15 Şubat-15 Aralık 2020 tarihleri arasında toplanmıştır. Veriler SPSS 25 programında frekans, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin konsültasyon liyezon psikiyatri hemşireliği gereksinimlerini belirlemeye yönelik soru formundan aldıkları genel bilgi düzey puan ortalamaları 100 puan üzerinden 59.50 (±20.74), psikososyal gereksinimler puan ortalaması 30 üzerinden 22.63 (±10.16), fizyolojik gereksinimler puan ortalaması 30 üzerinden 18.25 (±9.25), KLPH'ye danışma gereksinimi puan ortalaması 40 üzerinden 18.63 (±12.30) olduğu saptanmıştır. Ayrıca psikososyal gereksinimler puanlarının, hemşirelerin öğrenim durumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (H=6.55, p=0.038).
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively to determine the needs of intensive care nurses for consultation-liaison psychiatric nursing in psychosocial care of patients. The universe of the study was composed of 110 nurses working in adult intensive care units of Ankara Gazi University Health Research and Application Center, and the sample consisted of 80 nurses who agreed to participate in the study. The data were collected between February 15 and December 15, 2020 with a twopart data collection form developed by there searcher, which includes questions about the socio-demographic characteristics of nurses and their consultation liaison psychiatric nursing needs. The data were evaluated using frequency, percentage, mean and standard deviation in SPSS 25 program. The average score of the general knowledge level obtained by the nurses participating in the study from the questionnaire for determining the consultation liaison psychiatric nursing needs was 59.50 (± 20.74) out of 100 points, the psychosocial needs average score was 22.63 (± 10.16) out of 30, physiological needs points. It was found that the mean score was 18.25 (± 9.25) out of 30, and the mean score of needing to consult KLPH was 18.63 (± 12.30) out of 40. In addition, it was found that psychosocial needs scores differed statistically significantly according to the educational status of the nurses (H = 6.55, p = 0.038).