Laparoskopik ve açık overiektomi yapılan köpeklerde operasyon sırası ve sonrasındaki değişimlerin karşılaştırılması
Comparison of changes during and after the operation in bitches undergoing laparoscopic and open overectomy
  1. Tez No: 683316
  2. Yazar: DAMLA TUĞÇE OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT POLAT, PROF. DR. CİHAN KAÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve jinekoloji Bilim Dalı (Veteriner Hekimlik)
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada otuz altı sağlıklı dişi köpekte laparoskopik ovariektomi (LOVE) ve geleneksel açık ovariektomi (GOVE) yöntemlerinin erken dönemdeki cerrahi stres parametreleri [proenflamatuvar sitokinler (TNF-α ve IL-6), akut faz proteinleri (CRP, Hp), indüklenebilir nitrik oksit sentaz (İNOS) mitojen ile aktive edilen protein kinase (MAPK14) ve kortizol], ağrı skoru, oksijen satürasyonu, kalp frekansı ve D-Dimer seviyeleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmada GOVE grubunda rutin ovariektomi yöntemi yapılırken, LOVE grubuna 3 portlu laparoskopik ovariektomi yöntemi uygulandı. Pre (0. saat) ve postoperatif (1, 3, 6. saat ve 7. gün) dönemde cerrahi stres parametreleri değerlendirildi. Postoperatif (1, 3, 6. saat ve 7. gün) dönemde ağrı skorları Melbourne Üniversitesi Ağrı Skoru (UMPS) testi ile değerlendirildi. Pıhtılaşma oranlarını karşılaştırmak amacıyla 0-1. saatte D-Dimer (DD) analizleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of laparoscopic ovariectomy (LOVE) and conventional open ovariectomy (GOVE) methods on early-stage surgical stress parameters [proinflammatory cytokines (TNF-Αα and IL-6), acute phase proteins (CRP, Hp), inducible nitric oxide synthase (İNOS), mitogen-activated protein kinase (MAPK14) and cortisol], pain scores, oxygen saturation, heart rate and D-Dimer levels in 36 healthy bitches. Three-port laparoscopic ovariectomy was performed on the LOVE group, while routine ovariectomy was performed on the GOVE group. Surgical stress parameters were assessed during the pre- (0 hour) and postoperative periods (1st, 3rd, 6th hour and 7 days). Pain scores in the postoperative period (1, 3, 6 hours, and 7 days) were evaluated with the University of Melbourne Pain Score (UMPS) test. D-Dimer (DD) analyses were performed at 0-1 hour to compare coagulation rates.