Otel mutfaklarında cinsiyet engelleri: Kadın aşçılar üzerinde bir araştırma
Gender barriers in hotel kitchens: A research on women chefs
  1. Tez No: 683348
  2. Yazar: AYÇA TUNCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ PEKERŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Çalışmanın amacı; Antalya ilinde beş yıldızlı otel işletmelerinin mutfak departmanlarında çalışan kadın aşçıların iş hayatlarında karşılaştıkları cinsiyet engellerinin, kariyerlerinde ilerlemelerini engelleyici unsurların ve mücadele etmek zorunda kaldıkları durumların belirlenmesidir. Ayrıca çalışmada profesyonel mutfaklarda başarıya ulaşmış ve tanınan kadın şeflerin deneyimlerinden yola çıkarak, otel mutfaklarındaki cinsiyet algısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda olasılığa dayalı örnekleme yöntemlerinden basit tesadüfî yöntem ile seçilen 330 kadın aşçı ile anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın nitel kısmında ise profesyonel mutfaklarda başarı elde etmiş 32 kadın şef ile görüşülmüştür. Araştırmaya katılan kadın aşçıların iş hayatında karşılaşılan zorluklar ve mücadele etmek zorunda kalınan durumlar ölçeğinin alt boyutlarından elde ettiği puanlar ile yaş, medeni durum, gelir düzeyi ve eğitim durumu değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın nitel kısmında ise kadın aşçıların profesyonel mutfaklarda cinsiyetlerinden dolayı ayrımcılığa uğradıkları belirlenmiştir. Kadın aşçılar tarafından dile getirilen bu bulgular günümüzde profesyonel mutfaklarda cinsiyet engellerinin devam ettiğini göstermektedir. Mutfak biriminde çalışan kadın aşçıların cinsel taciz, fiziksel saldırı, argo hakaretler ve mobbing gibi hem fiziksel hem de psikolojik birçok zorluk ile karşılaştığı tespit edilmiştir. Katılımcıların karşılaşmış oldukları bu zorluklara rağmen profesyonel mutfakta çalışmanın onları huzurlu ve mutlu hissettirdiği, çalışma süresi içerisinde kazandıkları mesleki deneyimler ile birlikte kendilerini mutfak departmanına ait hissettikleri ifade edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the gender barriers faced by female chefs working in the kitchen departments of five-star hotels in Antalya, the factors that prevent them from progressing in their careers, and the situations they have to struggle with. In addition, it is aimed to understand the perception of gender in hotel kitchens based on the experiences of well-known and successful female chefs in professional kitchens. In this context, a survey has been conducted with 330 female cooks selected by simple random method, one of the probability-based sampling methods. In the qualitative part of the study, 32 female chefs who had success in professional kitchens have been interviewed. It has been detected that there is no significant difference between the scores obtained from the sub-dimensions of the scale of the difficulties faced by the female chefs participating in the study and the situations they have to struggle with, and the variables of age, marital status, income level and educational status. In the qualitative part of the study, it has been observed that female cooks are discriminated in professional kitchens because of their gender. These findings, expressed by female chefs, show that gender barriers still exist in professional kitchens today. It has been perceived that female cooks working in kitchens face many difficulties, both physical and psychological, such as sexual harassment, physical assault, slang insults and mobbing. Despite these difficulties, it was stated that working in the professional kitchen made them feel peaceful and happy, and they felt that they belonged to the kitchen department with the professional experience they gained during the working period.