Baraj yıkılmasının farklı türbülans modelleri kullanılarak sayısal modellemesi
Numerical modelling of dam break using different turbulence models
  1. Tez No: 683357
  2. Yazar: HÜSEYİN İŞLEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışmasında kuru yatak üzerinde, farklı mansap/memba su derinliği oranlarında (α), mansap bölgesinde üçgen ve trapez engel bulunması durumunda meydana gelen baraj yıkılması olayı sayısal olarak modellenmiştir. Baraj yıkılması sonucunda oluşan yayılım dalgasının hareketini idare eden temel denklemlerin sayısal çözümünde sonlu hacimler yöntemi, su hava arakesitinin belirlenmesinde ise akışkan hacimleri yöntemi kullanılmıştır. Sayısal modellemelerde türbülans viskozitesinin sayısal olarak çözülmesinde, k-ɛ tabanlı Re-normalization Grup, k-ɷ tabanlı Kayma Gerilmesi Modeli ve Ayrılmış Girdap Modeli kullanılmıştır. Kullanılan türbülans modellerinin farklı akım ve yapı koşulları durumunda meydana gelen baraj yıkılması dalgasının modellenmedeki başarısı, Ortalama Karesel Hata ve Ortalama Mutlak Göreceli Hata değerlerine göre değerlendirilmiştir. Deneysel ve sayısal baraj yıkılma dalgasının su yüzü profilinin α=0, 0.1 ve 0.4 durumlarında karşılaştırılmasından Ayrılmış Girdap Modelinin, mansap bölgesinde üçgen ve trapez engel bulunması durumunda ise Kayma Gerilmesi Modelinin kullanılan diğer modellere kıyasla daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Sayısal modellemelerden farklı akım zamanlarında elde edilen türbülans kinetik enerji, yatay hız bileşeni ve hız vektörlerinin desenleri mansap bölgesinde farklı yapı ve akım durumları için irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dam break that occurs where on the dry bed, different downstream/upstream water depth ratios (α) and there are triangular and trapezoidal obstacle in the downstream region have been numerically modelled. The finite volume method is used in the numerical solution of the basic equations governing the motion of the propagation wave formed as a result of the dam break, and the volume of fluid method is used in the determination of the water-air interface. In numerical modelling, k-ɛ based Re-normalization Group, k-ɷ based Shear Stress Model and Detached Eddy Simulation are used to solve turbulent viscosity numerically. The success of the used turbulence models in modelling the dam break wave that occurs in case of different flow and structure conditions is evaluated according to the Mean Square Error (MSE) and Mean Absolute Relative Error (MARE) values. Comparing the water surface profiles of the experimental and numerical dam break wave at α=0, 0.1 and 0.4 cases, it was determined that the Detached Eddy Simulation is more successful, other hand in the case of triangular and trapezoidal obstacles in the downstream region Shear Stress Model is more successful than the other models used. The turbulent kinetic energy, horizontal velocity component and velocity vector patterns obtained from the numerical models at different flow times are examined for different structures and flow conditions in the downstream region.