Towards enhancement of construction innovation in Iraq
Irak'ta inşaat yeniliklerinin iyileştirilmesine doğru
- Tez No: 683367
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REDVAN GHASEMLOUNIA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnşaat inovasyonunun büyük önemi nedeniyle, birçok bilim insanı, inşaat inovasyonunun geleneksel maliyet, kalite ve zaman boyutlarına ek olarak gelecekteki performansın dördüncü boyutu olacağına inanıyordu. Bu bağlamda, inşaat organizasyonlarının piyasa ekonomik değişikliklerinden faydalanmak, müşterilerle uzun vadeli ilişkiler geliştirmek, organizasyonel motivasyonu artırmak ve sistem ve süreçleri iyileştirmek için inovasyon yapması gerekmektedir. Öte yandan, verimli inşaat proje yönetimi, projenin başarılı bir şekilde tamamlanma olasılığını artırarak - zamanında, bütçe dahilinde ve mali veya yasal sorunlar olmadan inşaat organizasyonlarını destekler. Sonuç olarak, inşaat sektöründe inovasyon ve proje yönetiminin önemi göz önünde bulundurulur. Proje yönetimi verimliliğini artırmak ve aynı zamanda inşaat inovasyonunu geliştirmek için, bu araştırma yenilikçi en iyi uygulamaları sundu ve bunları proje yönetimi uygulamalarıyla entegre etme olasılığını gösterdi. Yaratıcılığı sınırlandıran veya artıran en önemli faktörleri araştırmanın yanı sıra, yaratıcılık her inovasyon sürecinin temel bileşenidir. Kısaca, bu araştırma iki konuyu kapsamakta ve bunları birleştirmektedir, yani“inovasyon”ve“proje yönetimi”. Bu araştırmanın temel amacı, Irak'taki inşaat organizasyonları ve şirketlerinde var olan, yaratıcılığı sınırlandıran veya mümkün kılan en önemli faktör ve uygulamaları araştırarak ve en iyiyi arayarak proje yönetiminin verimliliğini artırmak ve inşaat inovasyonunu iyileştirmektir İnovasyona yol açan ve bunları proje yönetimi ile entegre eden uygulamalar. Sonunda, sonuçlar Irak'taki inşaat şirketlerinin daha başarılı projeleri tamamlamalarına ve inşaat yeniliklerini geliştirmelerine yardımcı olacak bir çerçeveyle bağlantılı. Bu hedeflere ulaşmak için çalışma, görüşmelerle yapılandırılmış anketlerin keşif amaçlı araştırma sorgulamasına dayanıyordu. Irak'ta ikamet eden inşaat organizasyonlarında, müteahhitlik organizasyonlarında veya devlet kurumlarında danışmanlık yapan çeşitli mühendislik uzmanlıklarına ve pozisyonlarına sahip 121 mühendise anketle ilgili bir anket sunuldu. Mühendisler arasında veri analizi için SPSS programı kullanıldı. Veriler kısmen açıklayıcı, diğer kısmı hipotezlerdi, üst veriler anketin Irak'taki inşaat organizasyonlarında mevcut olan ve bu kuruluşlardaki işçiler arasında yaratıcılığı sınırlandıran veya yaratıcılığı mümkün kılan en önemli faktörleri ve uygulamaları içeren ilk bölümünü içeriyordu. İnşaat organizasyonlarında yaratıcılığı sınırlandıran en önemli faktör olduğunu gösterdi“Organizasyon modası geçmiş politikalar ve gereksiz bürokrasi kullanıyor.”Irak'taki inşaat organizasyonlarının yaratıcılığı mümkün kılan etkenler ve uygulamalar arasında en az kullandıkları uygulama“Beyin fırtınası yöntemi gibi organizasyonda yaratıcı düşünme tekniklerinin uygulanması”idi. Hipotezlere gelince, testlerinin sonuçları, (yalın inşaat, dönüşümsel liderlik, kalite yönetimi, risk yönetimi ve proje yönetimi) uygulamaları arasında (α ≥0.05) düzeyinde önemli bir ilişki olduğunu göstermiştir. Araştırmacı, araştırmadan elde edilen sonuçlara dayalı bir çerçeve sunmuştur. İnşaat organizasyonlarına ve şirketlere proje yönetimi ve inşaat inovasyon düzeyini geliştirmede yardımcı olması beklenir, ayrıca bu çerçeve organizasyonların yaratıcılığı sınırlandıran veya mümkün kılan faktörlere ve uygulamalara dikkat etmesine ve böylece bu organizasyonlarda daha iyi bir ortam yaratmasına yardımcı olur. yaratıcılığı geliştirmeye ve çalışan verimliliğini artırmaya yol açar. Gelecekteki çalışmalar için, araştırma sonuçlarının ve bilgilerinin, bu araştırmanın aynı alanındaki araştırmacılara yeni yöntemleri araştırmaları ve yenilikçi proje yönetimi için yeni çerçeveler oluşturmaları için yardımcı olması ve ilham vermesi beklenmektedir. Irak'ta inşaat sektörü, ekonominin zaman, maliyet ve kalite açısından önemli sorunlarla karşılaşan kilit sektörlerinden biridir. Bu sorunların üstesinden gelmek ve aynı zamanda proje yönetimi verimliliğini artırmak ve inşaat inovasyonunu iyileştirmek için, bu araştırma yenilikçi en iyi uygulamaları sundu ve bunları proje yönetimi uygulamaları ile entegre etme olasılığını gösterdi. Yaratıcılığı sınırlandıran veya artıran en önemli faktörleri araştırmanın yanı sıra, yaratıcılık her inovasyon sürecinin temel bileşenidir. Özetle, bu çalışma iki konuyu harmanlamaktadır:“yenilik”ve“proje yönetimi”
Özet (Çeviri)
Due to the great importance of construction innovation, many scientists believed that construction innovation would become the fourth dimension of future performance in addition to the traditional cost, quality, and time dimensions. In this regard, construction organizations need to innovate to benefit from market economic changes, develop long-term relations with customers, increase organizational motivation, and improve systems and processes. On the other hand, efficient construction project management supports construction organizations by increasing the likelihood of successful completion of the project – on schedule, within the budget, and without financial or legal problems. Consequently, considering the importance of innovation and project management in the construction sector, to increase project management efficiency and improve construction innovation at the same time, this research presented innovative best practices and demonstrated the possibility of integrating them with project management practices. In addition to investigating the most important factors that limit or increase creativity because creativity is a key ingredient in every innovation process. In short, this research covers two topics and combines them, namely“innovation”and“ project management”. The main objective of this research is to improve the efficiency of project management and improve construction innovation by investigating the most important factors and practices that exist in construction organizations and companies in Iraq that would limit or enable creativity, as well as by searching for the best practices that lead to innovation and presenting them for Integrate it with project management. In the end, the results are linked to a framework to help construction companies in Iraq complete more successful projects, and develop construction innovation. to achieve these objectives, the study relied on the exploratory research inquiry of structured questionnaires with interviews. A survey of the questionnaire was submitted to 121 engineers with various engineering specializations and positions working in consulting construction organizations, contracting organizations, or governmental organizations residing in Iraq. Among the engineers, the SPSS program was used for data analysis. The data was part descriptive and the other part was hypotheses, the metadata included the first section of the questionnaire, which includes the most important factors and practices present in construction organizations in Iraq that limit or enable creativity among workers in these organizations, as the results showed that the most important factor that limits creativity within construction organizations It is“The organization uses outdated policies and unnecessary red tape.”Among the factors and practices that enable creativity the least practice used by construction organizations in Iraq was“Practicing creative thinking techniques in the organization, like the brainstorming method”. As for the hypotheses, the results of their testing showed that there is a significant relationship at the level of (α