A generative typology for critical regionalism: An urban design perspective
Eleştirel bölgeselcilik temelinde üretken tipoloji: Bir kentsel tasarım perspektifi
  1. Tez No: 683368
  2. Yazar: ZEYNEP ELİF KAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OLGU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Geleneksel şehirler, malzeme kullanımı ve yapıların mimari özelliklerinden, yerleşim örüntülerinin mekan dizimsel yapısına kadar bir dizi yerel kodla biçimlenmişlerdir. Geleneksel şehirciliğin çok katmanlı doğasında içkin olan yapılaşma kuralları, tarihi kentleri kendine özgün kılar. Buna göre, çeşitli kural dizilerinin farklı kombinasyonları, özgün kentsel bağlamların karakterlerinin oluşumu ve gelişimindeki en belirleyici etkendir. Bu bakımdan, geleneksel kent bağlamında uygulamaya konmuş her tasarım ediminin, kendini bu özgün evrimsel sürece uyumlamak gibi zorlu bir görevi vardır. Kentlerin evrimi, kalıtımsal olarak mekansal örüntü ve formların dönüşüme uğramasıyla morfolojik çeşitliliği beraberinde getirir. Bu nedenle, yeni olanın, mevcut örüntülerle uyum içinde bir süreklilik göstermesi, mevcut yapı ve mekan tipolojisini önemseyen her yenilikçi tasarım pratiğinin temel hedeflerinden biridir. Mimari tasarım söyleminde böylesi bir perspektif“eleştirel bölgeselcilik”adıyla tanımlanmış ve tartışılagelmiştir. Kentsel tasarım bağlamında ise bu yaklaşım, geleneksel mekan tipolojilerinin üretici (generative) bakış açısıyla yeniden yorumlanmasına dayalı olarak, yeni tasarım yöntemleri ile geliştirilmeyi beklemektedir. Bu çalışma, yukarıda sözü geçen bakış açısını benimseyerek, çağdaş kentsel dokunun geleneksel şehri oluşturan tasarım kodlarıyla üretilmesi için yöntemsel bir çerçeve sunma denemesidir. Bu amaçla, eleştirel bölgeselci bakış açısıyla, üretici bir tipolojik kentsel tasarım yönteminin kentsel gelişim üzerine denenmesi için, Türkiye'de özgün ve görece korunarak günümüze taşınmış bir geleneksel dokuya sahip yapılaşmalardan biri olan Uçhisar seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional cities have evolved through a series of local codes from material use and architecture of the buildings to the syntactic structure of settlement pattern. The building rules embedded within the multi-layered nature of the traditional urbanism characterizes traditional towns in specific manners. Various combination of the rule sets in specific manners, therefore, is the main factor in the characterization of different urban contexts and their evolution, accordingly. In this regard, any design act put in practice within the fabric of any traditional urban context has a real challenge to adapt themselves within such particular evolutionary processes. Since evolution does not only involve the fundamental mechanism of inheritance, but variation in the form of generation of the unprecedented forms and patterns, formulation of the new in a subtle yet critical continuity with the existing patterns can be seen as a major challenge of any innovative design which respects for the already evolved types in urbanism. In the architectural design discourse, such a perspective has long been identified as 'Critical Regionalism'. In the context of urbanism, this approach is yet to be elaborated by robust design methods including the generative interpretation of the traditional spatial typologies. This research, from this perspective, is an attempt to suggest a methodological framework for the generation of contemporary urban fabric via the design codes of the traditional urban form. To that end, Uçhisar, one of the most characteristic traditional settlements in Turkey is selected for the development and testing the suggested generative method of typological urban design from the perspective of Critical Regionalism.