Türkiye'de İç Anadolu bölgesi'nde koyun keçi vebası'nın ekonomik etkilerine ilişkin değerlendirme
Evaluation of the economic effects of sheep and goat plague in the Central Anatolia region in Turkey
- Tez No: 683407
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN SAKARYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Sağlığı Ekonomisi ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Koyun Keçi Vebası (PPR), günümüzde özellikle Afrika, Asya ve Ortadoğu'da dünyadaki koyun ve keçi varlığı ile yoksul canlı hayvan yetiştiricilerinin önemli çoğunluğunun bulunduğu ülkeleri etkileyen bir hastalıktır. PPR'nin kontrol ve eradikasyonunun sağlanması için BM Tarım ve Gıda Örgütü (FAO) ile Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (OIE) tarafından 2030 yılına kadar ortak bir strateji ortaya konmuştur. Ülkemizde tüm bölgelere yayılmış durumda olan PPR'nin, önemli bir gelir kaynağı oluşturabilecek potansiyele sahip olan koyun ve keçi yetiştiriciliğinin ve besiciliğinin geliştirilmesi, hayvansal protein ihtiyacının karşılanması ve kırsal kalkınmanın desteklenmesi açısından kontrol ve eradikasyonu önem arz etmektedir. Şüphesiz ki bu alandaki bilimsel çalışmalar da hastalıkla mücadeleye katkı sağlayacaktır. Bu doktora tez çalışması ile, İç Anadolu Bölgesi'nde PPR'nin koyun ve keçi türlerinde meydana getirdiği finansal kayıp ve masrafların tespit edilmesi, hastalığın kontrolünün sağlanmasıyla sağlanacak ekonomik faydanın belirlenmesi, hastalıkla mücadelede en etkin yaklaşıma yönelik önerilerde bulunulması ve hayvan hastalıklarının Türkiye'de hayvancılığa olumsuz etkilerine örnek teşkil eden bir çalışmayla etkin hayvan sağlığı politikaları izlenmesine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Tez çalışması kapsamında, 2018 ve 2019 yıllarında İç Anadolu Bölgesi'nde PPR görülen 50 işletmenin sahipleri ile yapılan görüşmeler ve 24 Veteriner Hekim ile gerçekleştirilen Delphi anketinden elde edilen verilerin yanı sıra literatür ile çeşitli kurumlardan elde edilen veriler kullanılmıştır. Söz konusu tez çalışması, Türkiye'de PPR'nin etkilerini ele alan kapsamlı bir ekonomik analiz ve kontrol stratejilerinin etkinliğine ilişkin bir analiz içermesi nedeniyle Türkiye'de alanında ilk olma özelliği taşıyan özgün bir çalışmadır. Çalışma sonucunda, İç Anadolu Bölgesi'nde toplam ekonomik kayıp 2018 yılında 1.717.500TL, 2019 yılında ise 1.012.704 TL tutarında olduğu hesaplanmıştır. Toplam maliyet içerisinde en önemli paya her iki yılın ortalaması alındığında koyunlar için %70, keçiler için %86 oranında mortalite kaynaklı kayıplar sahiptir. Bunu sırasıyla canlı ağırlık kaybı, tedavi masrafları ve üretme eksikliğine bağlı canlı ağırlık kaybı izlemektedir. Alternatif kontrol stratejileri içerisinde ise fayda-maliyet açısından en uygun seçeneğin 3 aydan büyük tüm hayvanların aşılanması stratejisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sheep and goat plague (PPR) is a disease that affects the countries, where most sheep and goats in the world and poor livestock breeders are located, especially in Africa, Asia and the Middle East. A joint strategy has been put forward by the UN Agriculture and Food Organization (FAO) and the World Animal Health Organization (OIE) until 2030 to ensure the control and eradication of PPR. The control and eradication of PPR, which has spread to all regions in our country, is important in terms of developing sheep and goat breeding and fattening, meeting animal protein needs and supporting rural development. Undoubtedly, scientific studies in this field will contribute to the fight against the disease. With this doctoral dissertation it is aimed to determine the financial losses and costs caused by PPR in sheep and goat species in the Central Anatolia Region, determine the economic benefit to be provided by controlling the disease, making recommendations for the most effective approach in combating the disease and contribute to the effective monitoring of animal health policies through showing negative effects of animal diseases on livestock sector in Turkey. Within the scope of the thesis study, the data obtained from the interviews held with owners of 50 enterprises in Central Anatolia and had PPR in the years 2018 and 2019, the Delphi questionnaire conducted with 24 veterinarians, the literature and data obtained from various institutions were used. This study is addressing the effects of PPR in Turkey because it contains a comprehensive economic analysis and an analysis of the effectiveness of control strategies with a unique distinction of being first in the field of study in Turkey. As a result of the study, the total economic loss in the Central Anatolia Region was estimated as 1,717,500 TL in 2018 and 1,012,704 TL in 2019. Considering the average of both years, mortality-related losses have the most important share in the total cost at the ratio of 70% for sheep and 86% for goats. This is followed by loss of body weight, treatment costs and loss of body weight due to lack of production. It was concluded that in terms of cost-benefit, the most appropriate option among alternative control strategies is the vaccination strategy for all animals older than 3 months.